Redakcja Polska

Rosyjski tankowiec pod lupą fińskich władz. Naprawa EstLink 2 potrwa miesiące i pochłonie miliony

28.12.2024 17:35
Tankowiec, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią, zostanie odholowany bliżej fińskiego portu w Porvoo. Tankowiec "Eagle S", pływający pod banderą Wysp Cooka, został przedczoraj zatrzymany przez fińską straż graniczną. Prawdopodobnie należy do rosyjskiej "floty cieni" - statków pomagających obchodzić nałożone na Rosję sankcje. "Eagle S" znajdował się najbliżej miejsca, w którym uszkodzono podwodny kabel energetyczny, łączący Finlandię i Estonię. Operator przesyłowy Fingrid ogłosił, że naprawa kabla potrwa ponad pół roku i pochłonie dziesiątki milionów euro.
Tankowiec, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią, zostanie odholowany bliżej fińskiego portu w Porvoo.
Tankowiec, podejrzany o uszkodzenie kabla energetycznego między Finlandią a Estonią, zostanie odholowany bliżej fińskiego portu w Porvoo. Źródło fot.: x.com Ukrainska Pravda in English (@pravda_eng)

Operacja przesunięcia statku rozpoczęła się w sobotę przed południem. Eagle S, który dotychczas znajdował się na wodach niedaleko półwyspu Porkkala, zostanie odholowany do kotwicowiska w Porvoo, oddalonego o około 100 km. Jak podkreśliła policja, nowa lokalizacja jest bardziej odpowiednia dla dalszych czynności dochodzeniowych.

Przesuwany tankowiec otoczony jest strefą wyizolowaną o promieniu jednej mili morskiej, a nad archipelagiem Porvoo obowiązuje strefa zakazu lotów. Zakończenie operacji zaplanowano na sobotni wieczór, jednak tankowiec prawdopodobnie pozostanie w Porvoo przez dłuższy czas. Na pokładzie przebywa około 20-osobowa załoga.

Śledczy podejrzewają, że uszkodzenie kabla EstLink 2, do którego doszło w środę, mogło zostać wywołane przez kotwicę statku. Eagle S, należący do tzw. rosyjskiej floty cieni, transportował 35 tys. ton rosyjskiej benzyny z Petersburga do Egiptu. Tego samego dnia uszkodzone zostały także cztery inne podmorskie kable transmisyjne – trzy łączące Finlandię z Estonią oraz jeden biegnący do Niemiec. Władze nie ustaliły jeszcze, czy zdarzenia te są ze sobą powiązane.

Naprawa kabla EstLink 2: długotrwały proces

Jak poinformował fiński operator przesyłowy Fingrid, naprawa uszkodzonego kabla EstLink 2 potrwa do końca lipca 2025 roku. Trwa wstępny etap prac, obejmujący badania dna morskiego i ocenę skali zniszczeń. "Po zakończeniu oględzin kabel zostanie odcięty i zatkany, aby zapobiec przedostawaniu się wody morskiej do środka" – wyjaśnił Kimmo Nepola, szef departamentu Fingrid, cytowany przez dziennik "Helsingin Sanomat".

EstLink 2, uruchomiony w 2014 roku, ma długość 170 km, z czego 145 km przebiega po dnie Zatoki Fińskiej między estońskim Pussi a fińskim Porvoo. Jest kluczowym połączeniem przesyłowym o mocy 650 MW, szczególnie istotnym dla Estonii. Obecnie działające połączenie EstLink 1, o mocy 350 MW, nie jest w stanie w pełni zastąpić uszkodzonej linii. Koszty naprawy zostaną podzielone między fińskiego Fingrid i estońskiego operatora Elering.

Znaczenie incydentu

Do utraty przesyłu prądu EstLink 2 doszło w kluczowym momencie dla regionalnego systemu energetycznego. Incydent wywołał nie tylko problemy techniczne, ale także napięcia polityczne. Dochodzenie w sprawie uszkodzenia kabla traktowane jest jako akt wandalizmu i zniszczenia mienia, a fińskie władze badają możliwe powiązania z działalnością rosyjskiej floty cieni.

Śledztwo pozostaje w toku, a międzynarodowe napięcia i długotrwały proces naprawy rzucają cień na bezpieczeństwo infrastruktury przesyłowej w regionie Morza Bałtyckiego.


IAR/PAP/dad

Unia Europejska wprowadza jednakowe ładowarki

28.12.2024 11:18
Od dziś w Unii Europejskiej obowiązują nowe przepisy dotyczące ładowania urządzeń mobilnych. Wprowadzenie jednolitego standardu USB-C ma uprościć życie konsumentów, przyczynić się do ochrony środowiska i wyznaczyć nowe standardy w branży technologicznej.

Ograniczenia na granicy Węgier z Rumunią mimo wejścia do strefy Schengen

28.12.2024 13:55
Mimo wejścia od nowego roku Rumunii do strefy Schengen, także w ruchu lądowym, Węgrzy będą nadal prowadzić kontrole graniczne. Taką możliwość daje im unijne prawo.

Katastrofa samolotu Azerbaijan Airlines. Putin przeprasza prezydenta Azerbejdżanu

28.12.2024 14:29
Prezydent Rosji Władimir Putin przeprosił prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa za "tragiczny incydent". W środę doszło do tragicznej katastrofy samolotu Azerbaijan Airlines. Maszyna, która leciała z Baku do Groznego, rozbiła się w pobliżu miasta Aktau w Kazachstanie. Zginęło 38 osób, a 29 zostało rannych. Według wstępnych ustaleń, za wypadkiem może stać rosyjska obrona przeciwlotnicza.