Redakcja Polska

NATO zwiększa swoją obecność wojskową w Zatoce Fińskiej i na Bałtyku

03.01.2025 12:39
NATO zwiększa swoją obecność wojskową w Zatoce Fińskiej i na Bałtyku - powiedział w estońskim radiu publicznym Roland Murof z Ministerstwa Obrony. Wczoraj premier Estonii oświadczył, że jego kraj jest gotowy do natychmiastowej reakcji na zagrożenia związane z uszkodzeniem infrastruktury krytycznej
NATO chce lepiej chronić infrastrukturę krytyczną
NATO chce lepiej chronić infrastrukturę krytycznąWojciech Wrzesien / Shutterstock.com

Roland Murof powiedział, że zwiększona obecność Sojuszu w Zatoce Fińskiej będzie wsparciem dla ochrony połączenia energetycznego EstLink 1. W zeszłym tygodniu estońska marynarka wojenna zaczęła patrolować okolice kabla, który łączy Estonię z Finlandią. Decyzję podjęto po tym, gdy 25 grudnia zerwaniu uległo połączenie EstLink 2. Przedstawiciel estońskiego resortu obrony dodał, że "sojusznicy rozważają też inne środki, które mają przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom dla infrastruktury krytycznej na Bałtyku". Estończycy nie ujawniają jednak na razie żadnych szczegółów na ten temat.

Mobilizacja Estończyków i Finów

Tymczasem wczoraj premier Kristen Michal zapewnił, że Estonia zareaguje tak samo jak Finowie, którzy zatrzymali i odholowali do swojego portu rosyjski tankowiec "Eagle S" podejrzewany o uszkodzenie kabla. "Policja i Straż Graniczna oraz Siły Obronne są przygotowane, aby zrobić to samo. Mamy zapewnienie, że gdyby wydarzyło się coś podobnego to Estonia postąpi dokładnie tak samo" - mówił szef rządu. Dodał, że działania Finów w ich strefie ekonomicznej na Bałtyku mogą być wzorem do naśladowana dla innych państw w przyszłości.

Podejrzany tankowiec

Tankowiec "Eagle S" pływający pod banderą Wysp Cooka jest podejrzewany o przynależność do tak zwanej rosyjskiej "floty cieni", wykorzystywanej do transportu ropy naftowej i produktów ropopochodnych z pominięciem międzynarodowych sankcji. Prawdopodobnie to właśnie ten statek 25 grudnia uszkodził kabel EstLink2, łączący Finlandię z Estonią. Finowie i Estończycy przed tygodniem przekazali, że liczą na większą obecność NATO w regionie dla ochrony infrastruktury krytycznej.

IAR, md

Zobacz więcej na temat: Estonia NATO

Dostęp do tajnych informacji. Na Litwie wszedł w życie nowy zakaz

02.01.2025 18:00
Na Litwie z początkiem roku wszedł w życie zakaz wyjazdów za granicę dla urzędników, którzy mają dostęp do tajnych informacji

Region Morza Bałtyckiego stał się geopolityczną beczką prochu

02.01.2025 20:15
Niemieccy analitycy postulują lepszą koordynację działań Zachodu na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa na Bałtyku

Pieniądze w skarpecie. Litwini nadal nie wymienili 400 milionów litów

03.01.2025 11:07
Dziesięć lat po wprowadzeniu na Litwie euro, mieszkańcy kraju nadal nie wymienili około 400 milionów litów. Suma ta stanowi równowartość blisko 116 milionów euro. Lit był oficjalną walutą na Litwie w dwudziestoleciu międzywojennym oraz od 1993 do 2015 roku.