Redakcja Polska

Donald Trump rozwiązuje zespół do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów

07.02.2025 09:38
Rząd Donalda Trumpa rozwiązał zespół, który zajmował się identyfikacją i przejmowaniem majątków rosyjskich oligarchów obłożonych sankcjami po inwazji Rosji na Ukrainę. Departament Sprawiedliwości tłumaczy to zmianą priorytetów.
Trump rozwiązuje zespól do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów
Trump rozwiązuje zespól do przejmowania majątków rosyjskich oligarchówPAP/EPA/AARON SCHWARTZ / POOL

Prezydent Joe Biden utworzył zespól po nazwą Task Force KleptoCapture w 2022 roku. W skład zespołu weszła grupa prokuratorów i prawników, których zadaniem była identyfikacja, zlokalizowanie i zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów na całym świecie. Miała to być kara dla powiązanych z Kremlem oligarchów, którzy wspierali inwazję Władimira Putina na Ukrainę.

Posłuchaj
00:43 13457982_1.mp3 D. Trump rozwiązuje zespól do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)

 

Nominowana przez Donalda Trumpa na stanowisko prokurator generalnej USA Pam Bondi zaraz po objęciu funkcji wydała szereg rozporządzeń. Jedno z nich mówi o natychmiastowym rozwiązaniu Task Force KleptoCapture. Pam Bondi przesunęła wszystkich prokuratorów zajmujących się przejmowaniem majątków rosyjskich oligarchów do pracy przy zwalczaniu karteli narkotykowych i międzynarodowych gangów.


IAR/dad

Donald Trump modyfikuje "plan dla Gazy"

06.02.2025 17:22
Prezydent Donald Trump zmienia zdanie w sprawie siłowego przejęcia Strefy Gazy i odbudowy jej przez Stany Zjednoczone, ale nie wycofuje się całkowicie z pomysłu by, enklawa przeszła w ręce USA. Przedstawiciele Białego Domu przekonują tymczasem, że zapowiedź Trumpa jest jedynie koncepcją, która ma doprowadzić do ostatecznego rozwiązania problemu Strefy Gazy.

Ukraina otrzymała myśliwce Mirage z Francji i kolejne F-16 z Holandii

06.02.2025 17:26
Ukraińskie Siły Powietrzne otrzymały zachodnie wsparcie. Z Francji nad Dniepr przyleciały pierwsze myśliwce Mirage. Na Ukrainę dotarła także kolejna partia samolotów F-16 z Holandii.