Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski w Monachium: Europa musi mieć swoją armię

15.02.2025 16:24
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiajac podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa wezwał do utworzenia europejskiej armii, podkreślając, że Europa nie może być już pewna ochrony ze strony Stanów Zjednoczonych. Dodał, że Stary Kontynent zyska szacunek Waszyngtonu tylko dzięki silnej armii.
Putin chce negocjacji w sprawie zakończenia wojny na Ukranie tylko z USA - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski
Putin chce negocjacji w sprawie zakończenia wojny na Ukranie tylko z USA - mówi prezydent Wołodymyr ZełenskiPAP/EPA/Sean Gallup / POOL

Powiedział również, że Kijów nigdy nie zaakceptuje żadnego porozumienia kończącego wojnę Rosja-Ukraina zawartą za jego plecami i przewidział, że prezydent Rosji Władimir Putin będzie próbował zaprosić prezydenta USA Donalda Trumpa na paradę z okazji rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej w Moskwie 9 maja "nie jako szanowanego przywódcę, ale jako rekwizyt w jego własnym występie".

Posłuchaj
00:46 13472683_1.mp3 Putin chce negocjacji w sprawie zakończenia wojny na Ukrainie tylko z USA - mówi prezydent Wołodymyr Zełenski. W Monachium ukraiński przywódca apelował do uczestników konferencji bezpieczeństwa, by nie dali się zwieść gierkom lokatora Kremla. Materiał Przemysława Lisa (IAR)

 

Wołodymyr Zełenski mówił, że wystąpienie wiceprezydenta USA J.D. Vance'a poprzedniego dnia jasno pokazało, że stosunki między Europą a Stanami Zjednoczonymi są w punkcie zwrotnym. - Trzeba powiedziać sobie jasno: teraz nie możemy wykluczyć możliwości, że Ameryka powie Europie NIE w kwestiach, które jej zagrażają - podkreślał.

- Wielu przywódców mówiło o Europie, która potrzebuje własnej armii i wojska. Armii Europy. I naprawdę wierzę, że nadszedł czas, siły zbrojne Europy muszą zostać utworzone - dodał Wołodymyr Zełenski.

Zełenski: europejska armia koniecznością


Jego zdaniem armia europejska, która obejmowałaby Ukrainę, jest konieczna, "aby przyszłość kontynentu zależała tylko od Europejczyków, a decyzje dotyczące Europejczyków są podejmowane w Europie".

Przedstawiciele administracji Donalda Trumpa jasno dali do zrozumienia w ostatnich dniach, że oczekują, że europejscy sojusznicy w NATO wezmą na siebie główną odpowiedzialność za własną obronę, ponieważ USA mają teraz inne priorytety, takie jak bezpieczeństwo granic i przeciwdziałanie Chinom. Powiedzieli jednak, że pozostają oddani transatlantyckiemu sojuszowi wojskowemu NATO.

Trump szokuje Europę

Sam Donald Trump zszokował europejskich sojuszników, dzwoniąc w tym tygodniu do Putina bez wcześniejszej konsultacji z nimi i deklarując natychmiastowe rozpoczęcie rozmów pokojowych na Ukrainie.

Wołodymyr Zełenski powiedział w Monachium, że ​​byłoby "niebezpieczne", gdyby Trump spotkał się z Putinem przed spotkaniem z prezydentem Ukrainy. Jak zaznaczył, Ukraina wielokrotnie powtarzała, że ​​chce współpracować ze Stanami Zjednoczonymi i Europą, aby opracować wspólną strategię przed jakimkolwiek spotkaniem Trump-Putin.

Prezydent Ukrainy ostrzegł również europejskich przywódców, że ich kraje mogą być następne w kolejce do ataku Rosji. - Jeśli ta ukraińsko-rosyjska wojna zakończy się w niewłaściwy sposób, Putin będzie miał nadmiar doświadczonych w boju żołnierzy, którzy nie znają się na niczym innym, oprócz zabijania i grabieży - powiedział, cytując raporty wywiadowcze, wskazujące, że Rosja tego lata wyśle ​​wojska na Białoruś, do terytorium kolejnego sąsiada Ukrainy.


IAR/dad

"Rosja już wygrywa, choć rozmowy się jeszcze nie zaczęły". Ekspert o telefonie Trumpa do Putina

14.02.2025 12:23
Donald Trump, kontaktując się bezpośrednio z Władimirem Putinem, pominął nie tylko prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale całą Europę – powiedział PAP analityk brytyjskiego think tanku Chatham House Keir Giles. Jego zdaniem to tylko jeden z niepokojących aspektów polityki Trumpa.

"Nic o Ukrainie bez Ukrainy". Kijów nie zgodzi się na rozmowy o zawieszeniu broni z Rosją bez swego udziału

15.02.2025 13:28
Rozmowy między Waszyngtonem a Moskwą na temat zakończenia wojny w Ukrainie wywołują burzę emocji i komentarzy na arenie międzynarodowej. Podczas gdy prezydent USA Donald Trump inicjuje negocjacje z Władimirem Putinem, europejscy politycy i media krytykują sposób, w jaki proces ten został zapoczątkowany, wskazując na marginalizację roli Europy i Ukrainy.

Szczyt w Monachium. Szef NATO: rozejm musi dać pewność, że Ukraina nigdy nie padnie już ofiarą Rosji

15.02.2025 14:16
Wszelkie rozmowy w sprawie zaprowadzenia pokoju na Ukrainie muszą dać pewność, że kraj ten już nigdy nie padnie ofiarą rosyjskiej napaści - powiedział w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa sekretarz generalny NATO Mark Rutte.