Redakcja Polska

Sikorski: wzmocnione NATO i silne więzi transatlantyckie fundamentem dobrobytu i bezpieczeństwa

07.07.2025 13:50
Mister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, zwracając się do uczestników narady ambasadorów podkreślił, że szacunek i pozycja w globalnej rywalizacji nie są dane z góry i raz na zawsze.
Audio
  • W Warszawie trwa Narada Kierowników Placówek Zagranicznych RP. Gośćmi specjalnymi narady są szef MAEA Rafael Grossi i prezydent Mołdawii Maia Sandu. Dyplomaci będą mieli okazję spotkać się z prezydentem, premierem i ministrami - mówił szef MSZ Radosław Sikorski [posłuchaj]
Radosław Sikorski. Narada Kierowników Placówek Zagranicznych RP
Radosław Sikorski. Narada Kierowników Placówek Zagranicznych RPPAP/Radek Pietruszka

W poniedziałek w Warszawie rozpoczęła się Narada Kierowników Placówek Zagranicznych RP. Dyplomaci wysłuchali przemówienia ministra Sikorskiego, spotkają się też m.in. z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Gościem specjalnym będzie prezydent Mołdawii Maia Sandu.

Wystąpienie Sikorskiego było zamknięte dla mediów, jednak jego fragmenty zostały przytoczone na profilach szefa MSZ i resortu spraw zagranicznych na platformie X.

„Szacunek i pozycja w globalnej rywalizacji nigdy nie są dane z góry i raz na zawsze. Wielkie mocarstwa przeszłości nie osiągnęły swojej pozycji rozdając darmowe fanty, ale poprzez odważne i konsekwentne działania. To nieustanny wyścig, niestety w coraz trudniejszych warunkach. Skuteczność polskiej polityki zagranicznej, a tym samym bezpieczeństwo i przyszłość Polski, leżą w naszych rękach” - mówił Sikorski. 

Z kolei MSZ relacjonuje, że szef polskiej dyplomacji podkreślił, iż „z całego serca wierzy, że wzmocnione NATO i silne więzi transatlantyckie pozostaną fundamentem dobrobytu i bezpieczeństwa”.

„Jednak nadzieja to nie strategia. Musi iść w parze z przygotowaniem się na to, co w języku dyplomacji nazwiemy scenariuszami suboptymalnymi. Musimy robić jedno i drugie. Zabiegać o jak najlepsze relacje, inwestować we współpracę wojskową, gospodarczą, ale i przygotowywać się na trudności” - podkreślił Sikorski cytowany we wpisie MSZ.

Ponadto Sikorski mówił o przygotowanej przez MSZ nowelizacji ustawy wizowej, która weszła w życie 1 czerwca. „Jej podstawowym celem jest wyeliminowanie nieprawidłowości zidentyfikowanych przez NIK i międzyresortowy Zespół ds. Migracji oraz sejmową komisją śledczą” - zaznaczył Sikorski.

Mówił też, że resort spraw zagranicznych przygotowuje się się do projektów inwestycyjnych, modernizacyjnych lub wynajmów w wielu miejscach na świecie - w Paryżu, Sztokholmie, Nowym Jorku, Nowym Dheli, Kantonie, Rzymie, Budapeszcie czy Londynie. 

Sikorski zwrócił też uwagę na rozwój sztucznej inteligencji, która „wkroczy w nasze życie zawodowe jako konieczna warstwa operacyjna”. „Będzie to wielka transformacja wymuszona przez obiektywne okoliczności ale przeprowadzona na naszych warunkach. Będziemy używać tego narzędzia do prognozowania scenariuszy w polityce międzynarodowej czy opracowywania różnych wariantów adekwatnych reakcji” - cytuje słowa ministra MSZ.

Narada Kierowników Placówek Zagranicznych RP, potocznie nazywana naradą ambasadorów, potrwa do soboty, 12 lipca. Uczestniczy w niej ponad 160 kierowników polskich placówek: 103 ambasad i stałych przedstawicielstw (w tym Tajpej i Ramallah), 35 konsulów generalnych, 25 dyrektorów Instytutów Polskich. 

PAP/IAR/ks

Radosław Sikorski: sukcesy polskiej prezydencji to m.in. program SAFE i kolejne sankcje wobec Rosji

01.07.2025 12:20
Szef MSZ Radosław Sikorski wśród dokonań polskiej prezydencji w Radzie UE wymienił program pożyczek na obronność SAFE oraz przyjęcie kolejnych sankcji wobec Rosji. Zaznaczył, że hasło prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!” zostało uznane za strzał w dziesiątkę.

Radosław Sikorski: hasło prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!” zostało uznane za strzał w dziesiątkę

05.07.2025 17:54
Po półrocznym kierowaniu pracami Unii Europejskiej Polska przekazała pałeczkę Danii, która do końca grudnia będzie stała na czele Wspólnoty. Podczas polskiego przewodnictwa zapadły kluczowe decyzje dotyczące bezpieczeństwa i obrony.