Głównym tematem rozmowy Jacka Czaputowicza z Mikiem Pompeo była zbliżająca się wizyta w Polsce Donalda Trumpa. Szef amerykańskiej dyplomacji poinformował, że będzie towarzyszył amerykańskiemu prezydentowi. Minister Czaputowicz podkreślił, że przygotowania do wizyty idą zgodnie z planem. - Ta nasza dzisiejsza rozmowa oraz wizyty na różnych szczeblach świadczą o szczególnie dobrych relacjach pomiędzy naszymi państwami - powiedział Jacek Czaputowicz.
Szef amerykańskiej dyplomacji pochwalił współpracę z Polską w rozwiązywaniu globalnych problemów. - Nasze relacje oparte są na wspólnej wizji świata. I choć czasami preferujemy inne rozwiązania, zawsze zmierzamy do tego samego celu - podkreślił Mike Pompeo. Sekretarz stanu USA dodał, że dobra współpraca z Polską jest jednym z powodów dla których prezydent Donald Trump złoży wkrótce kolejną wizytę w Polsce.
Minister Czaputowicz wyraził przekonanie, że sprawa restytucji mienia ofiar Holokaustu nie wpłynie na przebieg wizyty prezydenta Donalda Trumpa w Polsce. Minister zaznaczył, że podczas spotkania w Nowym Jorku sekretarz stanu USA Mike Pompeo nie podejmował tej kwestii. - Ten problem w naszych relacjach będzie pewnie musiał być poruszany, bo zdajemy sobie sprawę, że list 88 senatorów to ważny głos opinii publicznej, z którym władze USA muszą się liczyć. Nie sądzę jednak by miało to wpływ na przebieg wizyty czy najbliższych rozmów pomiędzy prezydentami - tłumaczył minister odpowiadając na pytanie Polskiego Radia.
Kwestia restytucji mienia ofiar Holokaustu
Na początku sierpnia grupa 88 amerykańskich senatorów z obu partii politycznych podpisała list do sekretarza stanu Mike’a Pompeo by wywarł nacisk na Polskę w sprawie restytucji mienia ofiar Holocaustu. Sygnatariusze listu napisali, że Polska nie wywiązała się z obietnicy złożonej ofiarom Holokaustu i innym osobom, których własność została zagarnięta.
Zapytany o możliwość udziału Polski w operacji patrolowania cieśniny Ormuz minsiter Czaputowicz powiedział, że Polska nie dysponuje jednostkami marynarki wojennej, które mogłyby uczestniczyć w takiej operacji. Wyraził jednak przekonanie, że nasz kraj mógłby wziąć udział w tej misji na przykład wysyłając ekspertów. Jacek Czaputowicz przypomniał, że z inicjatywy Niemiec dojdzie do dyskusji w ramach Unii Europejskiej o wsparciu operacji patrolowania cieśniny Ormuz.
Minister podkreślił konieczność zachowania wspólnego frontu przez Europę i Stany Zjednoczone. Podczas debaty w radzie Bezpieczeństwa sekretarz Pompeo wzywał inne kraje by przyłączyły się do patrolowania cieśniny Ormuz wobec zagrożenia dla żeglugi ze strony Iranu. Obecnie w operacji biorą udział USA, Wielka Brytania i Bahrajn.
IAR/dad