Redakcja Polska

Szczyt budżetowy UE. Nowe propozycje szefa Rady Europejskiej

18.07.2020 13:21
Szef Rady Europejskiej przedstawił nową propozycję dotyczącą funduszu odbudowy. Ogólna wielkość pozostała na razie bez zmian to 750 miliardów euro, ale są zmiany w proporcjach, jeśli chodzi o dotacje i pożyczki. Powiedział o tym brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej jeden z unijnych dyplomatów.
Audio
  • Nowy projekt szefa RE: wielkość funduszu odbudowy bez zmian, zmiana proporcji pożyczek i kredytów. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Mark Rutte,  Angela Merkel, Ursula von der Leyen and French i Emmanuel Macron
Mark Rutte, Angela Merkel, Ursula von der Leyen and French i Emmanuel Macron PAP/EPA/FRANCISCO SECO / POOL

Początkowo w funduszu miało być pół biliona euro grantów, reszta pożyczek. Teraz dotacji ma być 450 miliardów euro, a pożyczek 300 miliardów euro.

Charles Michel pozostawił też klucz podziału wypłaty pieniędzy. 70 procent ma być wypłacone do końca przyszłego roku na podstawie kryteriów wyznaczonych przez Komisję Europejską, korzystnych dla Polski. Kolejne 30 procent ma być wypłacone najwcześniej za dwa lata z uwzględnieniem nowych danych dotyczących spadku PKB po pandemii koronawirusa.

Poza tym zmiany nastąpiły, jeśli chodzi o zarządzanie funduszem. Mają one wyjść naprzeciw oczekiwaniom Holandii, dając jej większą kontrolę nad wypłacaniem pieniędzy i większy wpływ na zatwierdzanie reform unijnych krajów finansowych z funduszu odbudowy. Choć nie przewidują jednomyślności od razu, jak chciał rząd w Hadze, a dopiero w kolejnym etapie.

Z informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia wynika też, że bez zmian szef Rady Europejskiej pozostawił zapisy dotycząca powiązania wypłaty unijnych funduszy z praworządnością. Nadal są one złagodzone w porównaniu z propozycją Komisji Europejskiej. Potrzeba będzie zgody większości krajów do nałożenia sankcji, co będzie trudne do przeprowadzenia.


IAR/dad

Raz, dwa, trzy... i po polsku mówisz Ty, czyli jak wykorzystać wakacje na naukę języka polskiego

18.07.2020 11:15
Organizowany nieprzerwanie od ponad 60 lat wakacyjny kurs języka polskiego, od którego zaczęła się historia POLONICUM, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem nie tylko osób młodych i studentów, ale także ludzi dojrzałych, różnych profesji i narodowości. W tym roku tradycję przerwała pandemia. Mimo to kurs się odbędzie, zmieni jedynie formę. 

Bułgaria i Chorwacja bliżej wejścia do strefy euro. Oba kraje przyjęte do ERM-2

18.07.2020 11:20
Bułgaria i Chorwacja zostały przyjęte do mechanizmu ERM-2, obowiązkowego etapu przystąpienia do euro, poinformował Europejski Bank Centralny.