Redakcja Polska

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: KE nie może być jednocześnie prokuratorem i sędzią

19.11.2020 08:37
Komisja Europejska nie może być w jednej osobie prokuratorem i sędzią – wskazał w czwartek na łamach "Rzeczpospolitej" wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Rz" zapytała wiceministra, czy w sporze o powiązanie wypłat z praworządnością jesteśmy skazani na porozumienie, bo bez budżetu Unia długo funkcjonować nie może.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneHadrian/ Shutterstock

- Nie da się dziś nic powiedzieć z całkowitą pewnością, ale prawdopodobieństwo, że do porozumienia dojdzie, istnieje, bo Unia wielokrotnie pokazywała, że potrafi przezwyciężać różne spory. Ten obecny wziął się stąd, że część krajów uważała, iż grożąc wetem, blefujemy i ostatecznie zgodzimy się na przyznanie Komisji Europejskiej instrumentu, który pozwoli jej arbitralnie wstrzymać środki dla Polski. To wynik stereotypowego myślenia części krajów na północy Europy, że kraje Europy Środkowej są w stanie przystać na wszystko dla pieniędzy, bo tak naprawdę tylko dla nich są w Unii - powiedział Jabłoński.

 Jak zaznaczył, jest jasne, że "Komisja Europejska nie może być w jednej osobie prokuratorem i sędzią, zawłaszczyć sobie władzę, która nie jest przewidziana w unijnych traktatach – to byłoby sprzeczne właśnie z zasadą praworządności".

- Nie mówiąc o tym, że zgoda na odblokowanie całego budżetu – a jednocześnie na to, by następnego dnia Komisja mogła taką blokadę wprowadzić dla Polski czy Węgier, byłaby z naszej strony co najmniej nierozsądna - dodał.

Wiceminister zaznaczył, że zasady budżetowe nie mogą być arbitralne, muszą opierać się na obiektywnych kryteriach. - Może to przybrać różne formy: zmiany przyjętego już rozporządzenia, osobnego protokołu czy innego dokumentu. W każdym przypadku muszą to być jednak zapisy prawnie wiążące. W tej sprawie przedstawiliśmy bardzo jasno nasze stanowisko i jesteśmy gotowi do rozmów o każdym sposobie wprowadzenia go w życie, ale ten warunek – pewności prawa – musi być spełniony - podkreślił.


PAP/dad


Języki mniejszości ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. Mowa bukowińskich Polaków

19.11.2020 14:48
Języki rdzenne są fundamentem różnorodności kulturowej i stanowią ważny element niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Dlatego dbałość o język zwłaszcza ten, w którym wzrastaliśmy nawet w najmniejszej ojczyźnie, to powinność. Dobrze to rozumieją ci, którym przyszło żyć na emigracji i takie podejście prezentuje w przeważającej części Polonia.

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z s. Michaelą Rak prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum

18.11.2020 15:44
W czasie wizyty pary prezydenckiej na Litwie Agata Kornhauser-Duda spotkała się z małżonką prezydenta Litwy, a następnie odbyła rozmowę z s. Michaelą Rak, polską zakonnicą prowadzącą jedyne na Litwie hospicjum dla dorosłych i dzieci.

Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskiej mniejszości na Litwie

18.11.2020 16:24
Prezydent Andrzej Duda zakończył dwudniową wizytę na Litwie. Jej ostatnim punktem było spotkanie z przedstawicielami mniejszości polskiej, z którymi rozmawiał między innymi o problemach naszych rodaków mieszkających na Litwie.