Redakcja Polska

Fundusz odbudowy bez Polski i Węgier nie będzie funduszem UE? Polityk nie ma wątpliwości

08.12.2020 08:20
Fundusz odbudowy bez Polski i Węgier nie będzie funduszem Unii Europejskiej, tylko 25 krajów. Jeśli nie mamy w nim uczestniczyć, to też od 2027 r. nie będziemy musieli spłacać długu - uważa prof. Zdzisław Krasnodębski z PiS.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneAlexandros Michailidis / Shutterstock.com

Jak zauważył Krasnodębski, w przestrzeni publicznej dyskutowana jest koncepcja funduszu odbudowy bez Polski i Węgier. - W tym kontekście warto podkreślić, że ten fundusz bez Polski i Węgier nie będzie funduszem Unii Europejskiej, tylko 25 krajów. Jeśli chce się podjąć taką próbę, to bardzo proszę. Co prawda nie będziemy uczestniczyć, ale też od 2027 r. nie będziemy musieli spłacać zaciągniętego długu. Obecna propozycja mechanizmu warunkowości grozi tym, że nie będziemy mieli gwarancji otrzymywania przynależnych Polsce funduszy, a z drugiej strony będziemy musieli spłacać zaciągnięte długi - wskazał.

 Jak dodał, najlepszy rozwiązaniem obecnej sytuacji jest kompromis. - Jeśli Komisja Europejska i Rada Europejska będą chciały uwzględnić nasze słuszne roszczenia, to być może uda się go osiągnąć. Uważamy, że mechanizm praworządności jest niezgodny z traktatami. Kompromis może polegać na zawężeniu tego mechanizmu do spraw czysto finansowych, przy określeniu prezencyjnych warunków. Chodzi o konkretne wskazania co oznacza naruszanie interesu finansowego UE - wyjaśnił.

Dodał, że w tej kwestii nie do zaakceptowania jest deklaracja polityczna. - Potrzebny jest twardy dokument, który ma moc prawną - podkreślił Krasnodębski.

Potrzebne porozumienie

Radio RMF zacytowało w poniedziałek wysokiego unijnego dyplomatę, który wskazał, że potrzebujemy do poniedziałku, a najpóźniej do wtorku "porozumienia lub jasnego stanowiska od Polski i Węgier w sprawie weta unijnego budżetu".

"Jeśli nie, będziemy się kierować w stronę planu „B”, szykowanego przez Komisję Europejską" - dodał cytowany przez radio dyplomata.

RMF FM podało, że "scenariusz „B”, przygotowywany przez KE, to prowizorium budżetowe niekorzystne dla naszego kraju oraz fundusz odbudowy po epidemii COVID-19 bez Polski i Węgier".

 Zdaniem Krasnodębskiego, takie anonimowe stanowiska są próbą wywierania presji na Polskę i Węgry w tej sprawie. - Ruch w tej sprawie nie należy do Warszawy i Budapesztu, ale do prezydencji niemieckiej, która odpowiada za prowadzenie prac legislacyjnych w UE. To Niemcy muszą zaproponować kompromis - zaznaczył.


PAP/dad

Waszyngton naciska na Berlin i Brukselę. Chce blokady Nord Streamu 2

07.12.2020 13:33
Ambasada USA w Berlinie wezwała Niemcy oraz Unię Europejską do nałożenia moratorium na budowę gazociągu Nord Stream 2. 

Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie Fundacji Otwarty Dialog

07.12.2020 15:04
W Prokuraturze Regionalnej w Lublinie trwa śledztwo w sprawie ewentualnych nieprawidłowości finansowych w Fundacji Otwarty Dialog, badane są także przepływy finansowe spółki "Silk Road", powiązanej z FOD – poinformował w poniedziałek portal wPolityce.

Litwa ponownie wprowadziła obowiązek kwarantanny dla osób przyjeżdżających z Polski

07.12.2020 15:24
Litwa wprowadziła od poniedziałku ponownie kwarantannę dla osób przyjeżdżających z Polski. Można jej uniknąć, jeśli będzie się miało ze sobą ważny negatywny wynik testu na COVID-19.

Wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta. Upamiętniono wydarzenie, które "przybrało dziejowy wymiar"

07.12.2020 15:47
W 50. rocznicę wizyty kanclerza RFN Willy’ego Brandta w Warszawie w imieniu prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera wieńce pod pomnikiem Bohaterów Getta złożyli szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski oraz szef Urzędu Prezydenta Federalnego Stephan Steinlein.