Papież w związku z wakatem w stolicy metropolitalnej mianował administratora apostolskiego, którym został biskup pomocniczy diecezji pińskiej Kazimierz Wielikosielec - ogłosił Watykan.
W Wigilię abp Kondrusiewicz powrócił po prawie czterech miesiącach na Białoruś po tym, gdy wcześniej nie pozwalały mu na to władze kraju.
Gdy 31 sierpnia wracał z Polski, nie został wpuszczony na Białoruś, ponieważ jego paszport unieważniono.
Niewygodny dla władz w Mińsku
Kiedy metropolita przebywał na wygnaniu, 17 grudnia do Mińska pojechał specjalny wysłannik papieża Franciszka arcybiskup Claudio Gugerotti, były nuncjusz apostolski na Białorusi. Spotkał się on z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką. Kilka dni później władze białoruskie ogłosiły, że nie ma już przeszkód w powrocie abp. Tadeusza Kondrusiewicza.
Gdy trwały na Białorusi protesty po sierpniowych wyborach prezydenckich papież apelował o dialog i odrzucenie przemocy.
Urodzony 3 stycznia 1946 roku w Odelsku na Białorusi dostojnik był administratorem apostolskim Mińska w latach 1989–1991.Następnie Jan Paweł II mianował go administratorem apostolskim dla katolików obrządku łacińskiego w europejskiej części Rosji.
Posługa pod znakiem zmian
Funkcję tę pełnił do 2002 roku. Od 1999 do 2005 roku był przewodniczący Konferencji Episkopatu Rosji, a także do 2007 r. arcybiskupem metropolitą moskiewskim.
Lata jego posługi w Rosji przyniosły duże zmiany tamtejszym katolikom.
To za jego czasów odbudowano struktury Kościoła w tym kraju. Kluczowe wydarzenie miało miejsce w 2002 roku, gdy papież Jan Paweł II podniósł administraturę apostolską w Moskwie do rangi archidiecezji i nadał jej nazwę Archidiecezji Matki Bożej. Rozwinęła ona działalność w wielu dziedzinach, w tym także na polu edukacji.
Od 2007 roku z nominacji Benedykta XVI arcybiskup Kondrusiewicz został metropolitą mińsko-mohylewskim. Pełnił ponadto funkcję przewodniczącego Konferencji Episkopatu Białorusi.
IAR/PAP/dad