Redakcja Polska

MSZ: niezmiennie potępiamy nielegalną aneksję Krymu

16.03.2021 12:18
Niezmiennie potępiamy nielegalną aneksję przez Rosję Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol; aneksja stanowi rażące pogwałcenie prawa i zagrożenie dla bezpieczeństwa w Europie - podkreślił w komunikacie polski resort dyplomacji w 7. rocznicę aneksji Krymu. Oświadczenie w związku z 7. rocznicą nielegalnej aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol.
Audio
  • Dziś mija siódma rocznica przeprowadzenia na Krymie referendum aneksyjnego. Plebiscyt zorganizowała Rosja, która już wcześniej wprowadziła na półwysep swoje wojska i wsparła miejscowych separatystów. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Rosyjscy żołnierze na początku operacji zajmowania ukraińskiego Krymu przez Rosję
Rosyjscy żołnierze na początku operacji zajmowania ukraińskiego Krymu przez Rosjępixabay.com

MSZ przypomniał, że 16 marca 2014 r. przy obecności rosyjskich wojsk okupacyjnych, w Autonomicznej Republice Krymu i mieście Sewastopol przeprowadzono nielegalne "referendum" i następnie tereny te bezprawnie ogłoszono częścią Federacji Rosyjskiej.

"Kontynuowana, wbrew fundamentalnym zasadom stosunków międzynarodowych, nielegalna aneksja Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską, stanowi nie tylko rażące pogwałcenie prawa międzynarodowego, ale także poważne zagrożenie dla stabilizacji i bezpieczeństwa w Europie" - czytamy w komunikacie resortu dyplomacji.

"Przypominamy o trwałym poparciu dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy w ramach jej międzynarodowo uznanych granic. W tym też duchu i zgodnie z rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych 68/262 przyjętą 27 marca 2014 r., niezmiennie i zdecydowanie potępiamy nielegalną aneksję Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol przez Federację Rosyjską oraz podkreślamy konieczność kontynuacji przez społeczność międzynarodową polityki nieuznawania oraz restrykcji, w reakcji na rosyjską agresję i trwającą okupację Półwyspu" - dodał MSZ.

Kategoryczny sprzeciw wobec działań Rosji

Polski resort dyplomacji wyraził też "kategoryczny sprzeciw" wobec działań Rosji mających na celu na celu legitymizację i utrwalenie dokonanej nielegalnej aneksji, w tym militaryzację półwyspu, rozbudowę infrastruktury wojskowej i intensyfikację aktywności militarnej.

"Zdecydowanie potępiamy kolejne przypadki łamania praw człowieka na nielegalnie okupowanym przez Federację Rosyjską terytorium Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopol, a w szczególności prześladowanie Tartarów Krymskich. Wzywamy Federację Rosyjską do bezwzględnego przestrzegania praw człowieka oraz zapewnienia etnicznym i religijnym mniejszościom prawa do kultywowania własnej tożsamości oraz dziedzictwa kulturowego" - podkreślił MSZ w komunikacie.

Resort wyraził też oczekiwanie zapewnienia nieograniczonego dostępu do terytorium okupowanego Półwyspu organizacjom międzynarodowym działającym na rzecz przestrzegania praw człowieka.

Przedłużone sankcje 

Na początku marca Unia Europejska przedłużyła nałożone sankcje o sześć miesięcy wobec 177 osób i 48 podmiotów, którym zarzuca się aneksję Krymu i podważanie integralności terytorialnej Ukrainy.

Sankcje w formie zakazu wjazdu do UE oraz zamrożenia aktywów w związku m.in. z aneksją Krymu i celową destabilizacją Ukrainy obejmują rosyjskich polityków i wojskowych oraz ukraińskich separatystów, odpowiedzialnych za podważanie suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Jest wśród nich kilka osób z bliskiego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina. Sankcje te obowiązują od marca 2014 roku i są przedłużane co pół roku.

Zastosowano je po raz pierwszy 17 marca 2014 r. w odpowiedzi na niesprowokowane działania celowo podważające i destabilizujące integralność terytorialną Ukrainy.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Ukraina Krym

Rosyjski dziennikarz wpisany na listę osób niepożądanych w Polsce

16.03.2021 10:43
Na wniosek szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego pracujący w Polsce reporter rosyjskiej telewizji Jewgienij Reszetniew został wpisany na listę osób niepożądanych na naszym terytorium przez Urząd do spraw Cudzoziemców.

Dzięki internautom IPN ustalił tożsamość młodej kobiety z tajemniczej fotografii

16.03.2021 11:08
IPN z pomocą internautów ustalił dane młodej kobiety z archiwalnej fotografii, którą opublikował w mediach społecznościowych. To Maria Barr, żona brytyjskiego pilota Philipa Rexa Barra, który był dowódcą 107. Dywizjonu RAF - potwierdził Adam Stefan Lewandowski z IPN.

Wywiad Ukrainy: przy budowie Nord Stream 2 łamane są zgody środowiskowe

16.03.2021 11:42
Służba Wywiadu Zagranicznego Ukrainy ustaliła, że statki budujące gazociąg Nord Stream 2 systematycznie łamią ograniczenia środowiskowe nałożone na strefy ochrony przyrody w niemieckiej Wyłącznej Strefie Ekonomicznej.