Redakcja Polska

Kamienica Królewska we Lwowie dzięki Instytutowi Polonika odzyska dawny blask

19.08.2024 13:54
Jeden z najcenniejszych obiektów architektonicznych miasta otoczony jest opieką Instytutu Polonika. To najdroższy projekt konserwatorski realizowany w ramach programu „Ochrona polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą”.
Audio
  • Rozmowa z Sylwią Tryc i Martą Kruczyńską z Instytutu Polonika
Marta Kruczyńska i Sylwia Tryc w studiu PRdZ
Marta Kruczyńska i Sylwia Tryc w studiu PRdZFoto: Ewa Plisiecka/PRdZ

Budynek Muzeum Historycznego to historyczna kamienica zlokalizowana w centrum Lwowa, we wschodniej pierzei Rynku. Budynek Muzeum znajduje się w obrębie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Inwestycja realizowana pod nadzorem Instytut Polonika obejmuje wykonanie kompleksowych prac konserwatorskich i restauratorskich w obrębie elewacji frontowej.  

– Rozpoczęcie prac konserwatorskich fasady Kamienicy Królewskiej we Lwowie to wyjątkowy moment dla Instytutu Polonika. Cieszymy się, że po wielu latach intensywnych prac badawczych, negocjacji i współpracy ze środowiskiem ukraińskim wypracowaliśmy wspólną koncepcję odbudowy tego niezwykłego zabytku architektonicznego. To będzie jeden z kluczowych, długoterminowych projektów Instytutu Polonika zaplanowanych na najbliższe lata - mówi Sylwia Tryc, p.o. dyrektor Instytutu Polonika. I podkreśla, że ratowanie dziedzictwa kulturowego za granicą to jeden z celów działalności Instytutu Polonika.

Zakończenie prac przewidywane jest na koniec przyszłego roku. To już drugi w ciągu ostatnich kilku lat projekt renowacji budynku przy Rynku, który Lwowskie Muzeum Historyczne realizuje we współpracy z partnerami zagranicznymi.

Zabytek jest jedną z wizytówek Lwowa. Wyjątkowa lokalizacja w samym centrum sprawia, że co roku odwiedzają to miejsce setki tysięcy gości. Budynek otrzymał swoją drugą nazwę – Kamienica Królewska – gdyż należał do Jana Sobieskiego, w którym później mieściło się muzeum jego imienia. Obecnie opieką nad tym zabytkiem, mającym wyjątkową wartość historyczną i architektoniczną, zajmuje się państwo ukraińskie. Tym samym współpraca Muzeum Historycznego Lwowa z Instytutem Polonika ma na celu zachowanie i popularyzację wspólnego dziedzictwa kulturowego, które zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

O historię obiektu oraz o szczegóły jego renowacji, Ewa Plisiecka zapytała Sylwię Tryc p.o. dyrektora Narodowego Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Martę Kurczyńską także z Instytutu Polonika.

 

Pięć lat działalności programu „Polskie dziedzictwo kulturowe za granicą – wolontariat”

27.02.2024 14:48
W Warszawie podczas uroczystej gali zaprezentowano i uhonorowano pracę społeczników – wolontariuszy, którzy w ramach projektu porządkowali m.in. polskie cmentarze za granicą.  

Wciąż trwają prace polskich konserwatorów na terenie Ukrainy

28.03.2024 19:26
Mimo trwającej za naszą wschodnią granicą wojny Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika będzie prowadził prace renowacyjne kilkunastu polskich zabytków.

Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji

02.04.2024 19:43
Instytut Polonika podda renowacji polskie zabytki we Włoszech i we Francji. Eksperci Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika zajmą się między innymi obrazami w najstarszej polskiej parafii poza granicami kraju, czyli w kościele świętego Stanisława w Rzymie. To miejsce od XVI wieku zrzeszające Polonię przybywającą lub mieszkającą w Wiecznym Mieście.