Szef programu "Ochrona polskiego dziedzictwa za granicą" Instytutu Polonika Piotr Ługowski wyjaśnia, że w tej świątyni zostaną poddane renowacji 3 obrazy poświęcone męczeństwu świętego Stanisława: "Męczeństwo świętego Stanisława, "Wskrzeszenie Piotrowina" i "Gloria świętego Stanisława w Niebie". Obrazy wykonał Filippo Bracci z okazji 500. rocznicy kanonizacji świętego. "Obrazy zostaną oczyszczone, będzie trzeba uzupełnić odpowiednią warstwą kitu wykruszenia malarskie, zrobić retusz, zawerniksować - typowa malarska konserwacja z prawdopodobnie też uzupełnieniami po bokach po nowym naciągnięciem na płótno" - tłumaczy Piotr Ługowski.
Eksperci Poloniki będą też w tym roku kontynuować prace na Cmentarzu Champeaux w Montmorency pod Paryżem, zwanym Panteonem Polskiej Emigracji. Znajdują się tam groby wielu znamienitych Polaków - polityków, działaczy społecznych, naukowców, ludzi kultury.
W tym roku renowacji zostanie poddany nagrobek Kazimierza Szwykowskiego - mówi Piotr Ługowski. "Kazimierz Szwykowski był lekarzem medycyny, był uczestnikiem również Powstania Listopadowego, za co został oznaczony medalem Virtuti Militari, a w 1870 roku brał udział w kampanii pod Metz za co dostał Legię Honorową. Na jego nagrobku znajduje się brązowy medalion z popiersiem Szwykowskiego z tymi dwoma oznaczeniami, który został poddany konserwacji w zeszłym roku i w tym roku prace będą kontynuowane na polu grobowym".
Piotr Ługowski dodaje, że renowacji zostanie poddany także nagrobek Aleksandra Orłowskiego. Był żołnierzem, kapitanem artylerii i został oznaczony Polskim Orderem Honorowym. Prace będą dotyczyły oczyszczenia pola grobowego. Dużym wyzwaniem będzie rekonstrukcja krzyża, z którym nie wiadomo co się z nim stało i będzie w tym roku rekonstruowany.
W tym roku będą kontynuowane również prace przy kaplicy Jaroszyńskich, która powstała po 1890 roku po śmierci Mikołaja Jaroszyńskiego, kawalera Legii Honorowej.
W poprzednich latach eksperci Instytutu Polonika wyremontowali na cmentarzu w Montmorency nagrobki między innymi: Bronisława Piłsudskiego, Heleny i Alfreda Paderewskich, Adama Mickiewicza, Cypriana Kamila Norwida, Juliana Ursyna Niemcewicza oraz jego przyjaciela generała Ottona Kniaziewicza.
IAR/ho