Redakcja Polska

Litwa potępia agresywne zachowanie Rosji wobec Ukrainy

27.04.2021 17:06
Litwa potępiła agresywne zachowanie Rosji wobec Ukrainy. Zaapelowała też o zaprzestanie agresywnych i prowokacyjnych działań przy ukraińskiej granicy. Odpowiednią rezolucję w tej sprawie uchwalił dzisiaj litewski parlament.
Audio
  • Litwa potępia agresywne zachowanie Rosji wobec Ukrainy. O szczegółach - Kamil Zalewski
Ukraińscy żołnierze podczas patrolu w Donbasie
Ukraińscy żołnierze podczas patrolu w DonbasieReview News/shutterstock

W dokumencie czytamy, że litewski Sejm stanowczo potępia niesprowokowaną, rosyjską agresję zbrojną na Ukrainie i inne agresywne działania, naruszające umowy i prawo międzynarodowe. Parlamentarzyści zażądali ich natychmiastowego zakończenia.

W rezolucji wyrażone zostało też poparcie dla przystąpienia Ukrainy do struktur NATO oraz Unii Europejskiej. Posłowie zaznaczyli, że Moskwa w tej sprawie "nie ma i nie może pozyskać prawa weta". Litwa opowiedziała się też za przyznaniem Ukrainie planu działań na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim oraz potwierdziła poparcie dla jej suwerenności i integralności terytorialnej w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową. Kraje Unii Europejskiej wezwano też, aby nie wspierały takich projektów energetycznych jak Nord Stream 2, które podważają jedność euroatlantycką.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa Ukraina Rosja Donbas

Jacek Saryusz-Wolski: w sprawie Ukrainy Zachód, zamiast ciężkich sankcji, ma słowa

27.04.2021 09:19
W sprawie Ukrainy Zachód nie wychodzi z ciężkimi sankcjami wobec Rosji, mówienie o wartościach, o prawach człowieka, o prawie do suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy, to są tylko słowa - podkreślił we wtorek europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski.

Ukraina wydala rosyjskiego konsula

27.04.2021 13:44
MSZ Ukrainy uznało za persona non grata konsula konsulatu generalnego Rosji w Odessie. Dyplomata ma opuścić terytorium Ukrainy do 30 kwietnia - podało we wtorek ukraińskie MSZ i zaznaczyło, że to odpowiedź na uznanie za osobę niepożądaną pracownika ukraińskiej placówki w Moskwie.

Parlament Europejski interweniuje w sprawie broni chemicznej zatopionej na Bałtyku

27.04.2021 15:08
Parlament Europejski interweniuje w sprawie broni chemicznej zatopionej na Bałtyku. Europosłowie przyjęli rezolucję wzywającą Unię do działania, by oczyścić Morze Bałtyckie z wraków statków i broni chemicznej z okresu II wojny światowej. Dokument, którego pomysłodawcami byli deputowani Kosma Złotowski i Anna Fotyga, poparło 660 europosłów, przy 8 głosach sprzeciwu i 25 wstrzymujących się.