Redakcja Polska

Porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów

25.05.2021 10:26
Jesteśmy bardzo bliscy porozumienia ze stroną czeską w sprawie kopalni Turów - poinformował w nocy w Brukseli, gdzie odbywa się szczyt UE, premier Mateusz Morawiecki. W wyniku porozumienia Czesi mają wycofać pozew w tej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wstępne porozumienie zakłada, że Polska zainwestuje 45 milionów euro w wieloletnie projekty na tym obszarze - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 
Audio
  • Na antenie Programu 1. Polskiego Radia wiceminister Artur Soboń mówił, że kwestia kopalni Turów zostanie uregulowana umową bilateralną między Polską a Czechami (IAR)
  • Na antenie Programu 3. Polskiego Radia europoseł Witold Waszczykowski wyraził zadowolenie z wyniku ostatnich rozmów szefów rządów (IAR)
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiPAP/EPA/Francsico Seco / POOL

- Zgodziliśmy się również na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką. PGE przeprowadzi również, - do końca, inwestycję ekranu doziemnego, który do pewnego stopnia będzie eliminował odpływ wody. Z drugiej strony Polska Grupa Energetyczna będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zapobiegać przedostawaniu się pyłków na stronę czeską - powiedział szef polskiego rządu.

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń powiedział, że porozumienie z Czechami w sprawie kopalni Turów jest najlepszym możliwym rozwiązaniem. Wczoraj takie porozumienie oraz wycofanie skargi w tej sprawie do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Na antenie Programu 1. Polskiego Radia wiceminister Artur Soboń mówił, że kwestia kopalni Turów zostanie uregulowana umową bilateralną między Polską a Czechami, która zostanie przygotowana przez rząd w Pradze. - Propozycja takiej umowy zostanie złożona stronie polskiej i dopiero po podpisaniu tej umowy będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy już dogadani. Dziś ustaliliśmy wspólne kierunki i ramową treść tej umowy, którą przygotuje strona czeska - mówił wiceminister Artur Soboń.

W nocy we wpisie w mediach społecznościowych do sprawy odniósł się minister klimatu Michał Kurtyka. "Dzięki ogromnym staraniom premiera Morawieckiego udało się osiągnąć konsensus z Czechami w sprawie Turowa." - napisał. Dodał, że "ustalenia zespołu negocjacyjnego skupiają na realizacji wspólnych projektów, które są ważne dla bezpieczeństwa środowiskowego - dzięki ich realizacji Czechy deklarują wycofanie wniosku z TSUE".

WE poniedziałek o 12.20 w Bogatyni odbędzie się konferencja prasowa wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina, z udziałem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej oraz Wioletty Czemiel-Grzybowskiej, prezesa Zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Jacek Sasin zapowiedział za pośrednictwem mediów społecznościowych, że "ma dobre informacje" w sprawie Turowa.

21 maja, po skardze czeskich władz, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał, by w Turowie wstrzymano wydobycie. Czechy uważają bowiem, że kopalnia ta ma negatywny wpływ na środowisko przy przygraniczu, obniżył się np. poziom wód. Strona polska uważa tymczasem, że wstrzymanie tam wydobycia doprowadziłoby do katastrofy ekologicznej i energetycznej - Turów wytwarza bowiem do 7% polskiej energii.


IAR/dad

Zatrzymanie białoruskiego blogera. Szef polskiego MSZ rozmawiał ze Swiatłaną Cichanouską

24.05.2021 14:59
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau rozmawiał z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską. Tematem telefonicznej rozmowy była sytuacja po wczorajszym sprowadzeniu pasażerskiego samolotu na lotnisko w Mińsku w celu zatrzymania opozycyjnego blogera.

Mateusz Morawiecki: Polska przedstawi TSUE nowe argumenty ws. kopalni Turów

24.05.2021 16:51
Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że Polska przedstawi TSUE nowe argumenty w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni. W ubiegłym tygodniu Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w zakładzie.

Aleś Zarembiuk: Białorusini oczekują od Zachodu sankcji wobec Łukaszenki oraz Rosji

25.05.2021 09:11
Potrzebna jest strategiczna koalicja Zachodu na rzecz Białorusi; na jej czele powinni stanąć Polacy w partnerstwie z USA - powiedział prezes Fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk. Według niego Zachód powinien nałożyć sankcje na reżim Alaksandra Łukaszenki, a także na wspierający go Kreml.