Prezydent bierze udział w inauguracji konferencji GLOBSEC. Tegoroczna 16. edycja forum odbywa się w dniach 15–17 czerwca w formacie hybrydowym. Tematem debaty w tym roku jest "środkowoeuropejska droga do odbudowy po pandemii".
00:27 11137164_1.mp3 Prezydent: wszyscy mamy nadzieję, że pandemia się kończy (IAR)
Prezydent wyraził satysfakcję, że możliwy jest osobisty udział przywódców w konferencji GLOBSEC w Bratysławie. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie bezpieczeństwo, które zawdzięczamy ogromnemu wysiłkowi służb medycznych oraz miesiącom wyrzeczeń związanych z licznymi ograniczeniami dotyczącymi pandemii.
- Dziś żyjemy nadzieją, że ludzkość weszła na ścieżkę powrotu do normalności, że wraz z pojawieniem się szczepionek, skutecznie zarządzamy tym kryzysem - powiedział Andrzej Duda.
Zaznaczył, że "niewiele jest na świecie zjawisk, które miałyby tak bardzo powszechny charakter, jak pandemia SARS-CoV-2". - Ten niepozorny patogen zaatakował cały świat, uderzając nie tylko w zdrowie publiczne, przynosząc śmierć i cierpienie. Przede wszystkim zachwiał społecznym poczuciem bezpieczeństwa, zachwiał fundamentami światowej ekonomii. Żadne społeczeństwo i żadna gospodarka nie oparły się kryzysowi - podkreślił polski prezydent.
- W tym kontekście z całą stanowczością i całym przekonaniem chcę podkreślić, że jedyna skuteczna strategia popandemicznej odbudowy świata, w tym naszego regionu Europy Środkowej, to ta, która przewiduje [...] globalną solidarność, zrozumienie, współdziałanie - oświadczył Andrzej Duda. Jak zaznaczył, "żaden kraj nie może czuć się bezpieczny, jeśli inne państwa wciąż zmagają się z epidemią i jej skutkami".
Według prezydenta odbudowa gospodarek będzie o wiele trudniejsza, jeśli cały globalny organizm gospodarczy nie będzie w pełni zdrowy. - Dlatego solidarność także w dzieleniu się dostępem do szczepionek ma fundamentalne znaczenie - zaznaczył.
00:14 11137245_2.mp3 Andrzej Duda o wychodzeniu z pandemii (IAR)
Prezydent podkreślił, że przywódcy "dbając o dobro społeczeństw, które reprezentują, muszą wznieść się ponad partykularyzmy i odnaleźć w sobie gotowość do okazania solidarności".
- Celem musi być uniknięcie nowych podziałów: na lepszych i gorszych, na bogatszych i biedniejszych, na zaszczepionych i niezaszczepionych. To jest nasza wspólna walka, która wymaga powrotu do fundamentalnych wartości chrześcijańskich - o których przed chwilą pięknie mówił Jego Świątobliwość papież Franciszek - i humanistycznych - oświadczył Andrzej Duda.
IAR/PAP/PR24/dad