Jak mówił konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki tegoroczne wydarzenie było wyjątkowe z kilku powodów. Można było powrócić do tradycyjnych obchodów w pełnym wymiarze ograniczonym w minionym roku z powodu pandemii Covid-19. Obyło się w 100 rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej (SWAP), a także w czasie odchodzenia do wieczności mieszkających w Ameryce bohaterów, uczestników walk podczas II wojny Światowej.
- SWAP dba nie tylko o weteranów, którzy często potrzebują pomocy, ale też o pamięć ważnych wydarzeń w historii Polski i Stanów Zjednoczonych. Przypomina o bohaterskiej postawie Polaków w wielu bitwach o niepodległość Polski - powiedział Kubicki.
Konsul skoncentrował także uwagę na niedawnych odejściach do wieczności zasłużonych weteranów: Stefana Skielnika, Jana Kulskiego, a wcześniej w tym roku Mariana Dordorynka i Antoniego Chrościelewskiego. - Mamy do czynienia z odchodzeniem pokolenia świadków przełomowych momentów historii. Dlatego spoczywa na nas obowiązek pamiętania o ich dokonaniach i krzewienia pamięci, której byli świadkami - podkreślił konsul. Adran Kubicki wezwał do obrony wartości o które walczyli i wciąż walczą nasi przodkowie. - Uświadamia nam to, że wolność nie jest dana na zawsze. Należy o nią cały czas walczyć. Podczas takich wydarzeń jak dzisiejsze w Amerykańskiej Częstochowie możemy razem przypomnieć sobie o tych wartościach i ludziach, którym zawdzięczamy wolność - mówił Kubicki.
Wskazywał też na znaczenie Błękitnej Armii generała Józefa Hallera, Korpusu Pomocniczego Pań, Sokolnictwa i innych organizacji, w tym kombatanckich, które przyczyniły się do niepodległości Polski.
Na uroczystość Święta Wojska Polskiego - Święta Żołnierza w Doylestown, w stanie Pensylwania przybyli też m.in. gen. bryg. Cezary Wiśniewski, attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy ambasadzie RP w Waszyngtonie oraz płk Jarosław Oleśkiewicz, doradca wojskowy w stałym przedstawicielstwie RP przy ONZ w Nowym Jorku, a także p. o. naczelnego komendanta SWAP Tadeusz Antoniak. Byli harcerze i przedstawiciele organizacji polonijnych. Pod tablicą z sercem Ignacego Jana Paderewskiego, na grobie prezesa Związku Sokolstwa Polskiego i pierwszego szefa SWAP, dr. Teofila Starzyńskiego , pod pomnikiem Matki Bożej Hetmańskiej oraz Husarza złożono wieńce.
PAP/dad