Redakcja Polska

Ukraiński wywiad wojskowy: w Donbasie stacjonuje 600-800 rosyjskich oficerów i generałów

21.12.2021 10:23
Na części terytorium wschodniej Ukrainy, niekontrolowanej przez rząd w Kijowie, na stałe stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - poinformował wywiad ukraińskiego ministerstwa obrony.
Ponad połowa Polaków opowiedziała się za wsparciem NATO dla Ukrainy w przypadku rosyjskiego ataku
Ponad połowa Polaków opowiedziała się za wsparciem NATO dla Ukrainy w przypadku rosyjskiego atakuPAP/EPA/DAVE MUSTAINE

Kadrowi rosyjscy wojskowi zajmują dowódcze stanowiska w 1. i 2. Korpusie Armijnym "rosyjskich wojsk okupacyjnych" - napisał w komunikacie główny zarząd wywiadu resortu obrony Ukrainy. Na stałe w Donbasie stacjonuje od 600 do 800 rosyjskich oficerów i generałów - czytamy.

Według ukraińskiego wywiadu za działania bojowe na Ukrainie rosyjscy wojskowi otrzymują odznaczenia państwowe i awansują w rosyjskiej armii.

1. i 2. Korpus Armijny - jak przekazuje ukraiński wywiad - utworzono w oparciu o batalionowe grupy taktyczne sił zbrojnych Rosji, które wkroczyły na terytorium Ukrainy w sierpniu i wrześniu 2014 roku.

"Rola i miejsce tych korpusów są jasno oznaczone w planach wykorzystania sił zbrojnych Rosji przeciwko naszemu państwu i przewidują prowadzenie za ich pomocą zarówno obronnych jak i ofensywnych operacji" - podkreślono w komunikacie.

Konflikt zbrojny w Donbasie wybuchł po zwycięstwie prozachodniej rewolucji w Kijowie, która doprowadziła do obalenia na początku 2014 roku ówczesnego prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Wiosną tamtego roku wspierani przez Rosję rebelianci proklamowali w Donbasie dwie samozwańcze republiki ludowe.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka szacuje, że w związku z konfliktem w Donbasie zginęło 13,2-13,4 tys. osób. Według Kijowa w wyniku konfliktu zginęło ok. 14 tys. ludzi.


IAR/PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Ukraina Donbas

Rosja straszy Zachód podjęciem działań wojskowych

20.12.2021 16:18
Rosja domaga się od NATO jak najszybszej odpowiedzi w sprawie tak zwanych gwarancji bezpieczeństwa i straszy podjęciem działań wojskowych. Mówił o tym szef rosyjskiej delegacji upoważnionej do międzynarodowych rozmów w sprawie bezpieczeństwa Konstantin Gawriłow. 

Szczyt Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda: trzeba zrobić wszystko, by zapobiec atakowi na Ukrainę

20.12.2021 17:18
Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas wizyty na Ukrainie, że Polska i Litwa jako członkowie NATO powinny podejmować jak najwięcej inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo w Europie środkowo-wschodniej. Prezydent spotkał się miejscowości Huta z prezydentami Litwy i Ukrainy, Gitanasem Nausedą i Wołodymyrem Zełenskim, w ramach Trójkąta Lubelskiego.