Redakcja Polska

Szef NATO zapowiada dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu

17.03.2022 13:57
Sytuacja na Ukrainie i wzmacnianie granicy NATO były tematami nadzwyczajnego spotkani ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli.
Audio
  • Szef NATO zapowiada dalsze wzmacnianie wschodniej flanki Sojuszu [POSŁUCHAJ]
NATO zwiększy obecność na wschodniej flance
NATO zwiększy obecność na wschodniej flanceTwitter/@MON_GOV_PL

NATO WZMOCNI WSCHODNIĄ FLANKĘ

Skierowanie systemu obrony i odstraszania NATO na nowe tory zapowiedział w środę szef Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak dodał, oznacza to m.in. wzmocnienie sił na wschodniej flance. Konkretne decyzje powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie przed szczytem NATO w czerwcu.

W środę w Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów obrony NATO. Na konferencji prasowej po spotkaniu szef Sojuszu Jens Stoltenberg podkreślił, że NATO mierzy się dziś z nową rzeczywistością, dlatego też konieczne jest skierowanie systemu wspólnej obrony i odstraszania obrony na nowe tory.

"Dzisiaj zleciliśmy naszym dowódcom wojskowym opracowanie opcji obrony we wszystkich dziedzinach. Ląd, przestrzeń powietrzna, morze, cyberprzestrzeń i przestrzeń kosmiczna" - wymieniał. Jak dodał, jeśli chodzi o siły lądowe, oznaczałoby to "znacznie więcej sił we wschodniej części Sojuszu" - w wyższej gotowości i z większą ilością wcześniej rozmieszczonego sprzętu.

"W powietrzu więcej sił powietrznych aliantów. Oraz wzmocniona zintegrowana obrona powietrzna i przeciwrakietowa. Na morzu - grupy bojowe lotniskowców, okręty podwodne i znaczna liczba okrętów bojowych, na stałe" - mówił. Jak dodał, Sojusz pochyli się również m.in. nad przyszłością cyberobrony.

Szef NATO wyraził też opinię, że siły Sojuszu powinny "częściej i liczniej" przeprowadzać ćwiczenia. Podkreślił, że wszystkie te plany wymagają dużych inwestycji, dlatego sojusznicy muszą zainwestować w obronę co najmniej 2 proc. PKB. Konkretne decyzje dotyczące przedstawionych propozycji powinny zapaść w ciągu najbliższych miesięcy, prawdopodobnie przed szczytem NATO w czerwcu.

Stoltenberg podkreślił, że mimo zgody co do tego, by zapewnić Ukrainie wsparcie, "sojusznicy są także zgodni co do tego, że NATO nie powinno przemieszczać swoich sił ani na lądowe terytorium Ukrainy, ani w jej przestrzeń powietrzną". "Ciąży na nas odpowiedzialność, by ten konflikt, ta wojna nie eskalowała poza Ukrainę" - zaznaczył.

Wskazał, że jeśli Sojusz podejmie działania, konflikt może stać się "jeszcze gorszy". "To może zmienić się w pełnoprawną wojnę między NATO a Rosją" - ocenił.

Pytany o możliwy akces Ukrainy do Sojuszu, Stoltenberg podkreślił, że Ukraina to suwerenny kraj, który ma prawo samodzielnie wybrać ścieżkę, którą podąża. "To zależy od nich, czy aspirują do członkostwa w NATO czy nie, a potem zdecydowałoby o tym 30 państw sojuszniczych" - powiedział, dodając, że Rosja nie ma prawa zatrzymywać tego procesu.
Stoltenberg podkreślił też, że intencją prezydenta Rosji Władimira Putina było podzielenie NATO, a zamiast tego państwa sojusznicze zjednoczyły się jeszcze bardziej. Zaznaczył jednak, że nie należy lekceważyć rosyjskich zdolności do kontynuowania wojny.

MINISTER MARIUSZ BŁASZCZAK O SPOTKANIU W BRUKSELI

Propozycja wysłania misji pokojowej NATO na Ukrainę została przyjęta w Sojuszu z zainteresowaniem - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w Brukseli, po nadzwyczajnym posiedzeniu ministrów obrony państw członkowskich.

Mariusz Błaszczak przedstawił podczas narady propozycję, o której mówił w Kijowie wicepremier Jarosław Kaczyński. "To nie jest projekt łatwy, wszyscy mają tego świadomość. Jesteśmy gotowi do przedstawiania szczegółów. Liczymy na szybkie stanowisko Sojuszu" - dodał minister Błaszczak. Szef resortu obrony nie odpowiedział na pytanie, czy chodzi o misję po zawieszeniu ognia, czy też wcześniej. "O szczegółach będziemy rozmawiać nie w formie komunikatów medialnych, ale wewnątrz Sojuszu Północnoatlantyckiego" - podkreślił szef MON. Dodał, że ambasador Polski przy NATO jest gotowy do rozmów o konkretach. Minister Błaszczak powiedział też, że taka misja pokojowa jest na przykład w Kosowie.

Relacjonując obrady szef resortu obrony powiedział, że jest jedność wśród całego Sojuszu Północnoatlantyckiego co do oceny rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mariusz Błaszczak powtórzył stanowisko Polski dotyczące zwiększenia wojskowego wsparcia dla Ukrainy. "Jest ona naszym sąsiadem. Przecież 20 kilometrów od polskiej granicy na ośrodek szkoleniowy w Jaworowie spadły bomby, a więc wojnę mamy u granic Rzeczypospolitej. Naszym zadaniem, jako Polski, jest wspieranie naszych sąsiadów dotkniętych przez rosyjską agresję" - powiedział Mariusz Błaszczak. Apelował też o jak najbardziej dotkliwe sankcje. "Należy wręcz izolować Rosję. To jest najlepsza metoda, żeby zatrzymać inwazję na Ukrainę" - dodał minister obrony.

IAR/PAP/PP

Zełenski w Bundestagu: zburzcie ten mur, wspierajcie każdego Ukraińca, zatrzymajcie tę wojnę

17.03.2022 12:53
Przez środek Europy biegnie mur między wolnością a brakiem wolności - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo skierowanym do deputowanych Bundestagu w czwartek, trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę. - Proszę nam pomóc zatrzymać tę wojnę - zaapelował do kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

Wielka Brytania rozmieści w Polsce system przeciwlotniczy Sky Sabre

17.03.2022 14:05
Rozlokujemy w Polsce system przeciwlotniczy średniego zasięgu Sky Sabre - poinformował sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace po spotkaniu z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. - Dodatkowo wyślemy 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej - dodał.

USA i sojusznicy powołały specjalną grupę do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów

17.03.2022 13:43
USA wraz z sojusznikami powołały w środę specjalną grupę mającą "przejmować i zamrażać" środki należące do objętych międzynarodowymi sankcjami rosyjskich oligarchów - poinformowała agencja AP.