Redakcja Polska

UE, USA i W. Brytania tworzą grupę do badania zbrodni wojennych na Ukrainie

26.05.2022 12:13
Unia Europejska, Stany Zjednoczone i Wielka Brytania utworzą specjalny mechanizm ds. okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji – ogłoszono w środę we wspólnym komunikacie.
UE, USA i Wielka Brytania tworzą grupę do badania zbrodni wojennych na Ukrainie
UE, USA i Wielka Brytania tworzą grupę do badania zbrodni wojennych na UkrainieDavid Peinado Romero / Shutterstock.com

Grupa Doradcza ds. Zbrodni Wojennych na Ukrainie (Atrocity Crimes Advisory Group - ACA) wzmocni obecne wysiłki UE, USA i Wielkiej Brytanii, by rozliczyć zbrodnie w kontekście trwającej agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie – napisano w komunikacie.


Posłuchaj
00:42 11758102_1.mp3 Ukraińska prokuratura przedstawiła zarzuty dwóm rosyjskim żołnierzom, którzy mieli dokonać zbrodni wojennych. Rosjanie, którzy obecnie znajdują się w ukraińskiej niewoli, mieli ostrzelać nieruchomości cywilne. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

- Ta inicjatywa będzie bezpośrednio wspierać wysiłki Biura Prokurator Generalnej Ukrainy w dokumentowaniu, zabezpieczaniu i analizie dowodów zbrodni wojennych i innych okrucieństw, popełnianych przez żołnierzy wojsk Rosji na Ukrainie, z myślą o procesach karnych - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken.

- Kluczowe jest zapewnienie, że wszyscy odpowiedzialni za straszne okrucieństwa, popełnione w czasie niesprowokowanej rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, zostaną postawieni przed sądem. Nie może być bezkarności dla zbrodni wojennych - oświadczył wysoki przedstawiciel ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa UE Josep Borrell.

Obszerny materiał dowodowy

Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa podkreśliła, że istnieje obszerny materiał dowodowy w sprawie okrucieństw rosyjskich żołnierzy przeciwko ukraińskim cywilom, w tym dzieciom. - Utworzenie tej grupy wsparcia i doradztwo międzynarodowych ekspertów (…) pomoże w pracach prowadzonych przez nasze zespoły badające te zbrodnie - dodała.

W komunikacie napisano, że nowa grupa będzie usprawniać koordynację i komunikację oraz pozyskiwanie funduszy i ekspertów. Obecnie międzynarodowi specjaliści, wchodzący w skład ACA, przebywają głównie w południowo-wschodniej Polsce, ale są operacyjnie zaangażowani na Ukrainie i przewiduje się, że zostaną tam przeniesieni, gdy pozwoli na to sytuacja.


PAP/dad

Szefowa brytyjskiej dyplomacji: Rosji nie da się ugłaskać. Trzeba jej odpowiedzieć siłą

26.05.2022 12:25
Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Liz Truss ostrzega przed polityką "ugłaskiwania" Rosji. - Agresji Rosji nie da się złagodzić. Trzeba jej odpowiedzieć siłą. Nie możemy pozwolić, aby na Ukrainie rozwinął się coraz bardziej bolesny konflikt - powiedziała Truss, cytowana przez ukraińską agencję prasową Ukrinform, która powołuje się na brytyjskie MSZ.

Pięć lat temu zmarł prof. Zbigniew Brzeziński, rzecznik sprawy polskiej w Waszyngtonie

26.05.2022 13:57
Był współtwórcą teorii totalitaryzmu, cenionym strategiem w dziedzinie polityki międzynarodowej, a także sowietologiem. W okresie prezydentury Jimmy'ego Cartera, w drugiej połowie lat 70., pełnił funkcję jego doradcy do spraw bezpieczeństwa narodowego. 

Ambasador Ukrainy do Polaków: wasza solidarność z Ukrainą to wzór dla innych państw

26.05.2022 14:01
- Polska kojarzona jest na świecie z NSZZ "Solidarność", ale dziś również z solidarnością wobec Ukrainy. Tak jak Solidarność była końcem komunizmu, tak solidarność ukraińsko-polska może być końcem reżimu Putina - powiedział na zjeździe Solidarności ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca.