- Oczywiście presję należy jeszcze zwiększyć. Dziękuję wszystkim przywódcom i krajom, które walczyły o mocniejsze sankcje. Będziemy współpracować z Komisją Europejską, z przywódcami krajów unijnych i obywatelami Unii, aby polityka sankcyjna doprowadziła do zakończenia wojny i nie wysyłała Rosji błędnych sygnałów jakoby ktoś chciał zmniejszyć presję - powiedział Wołodymyr Zełenski.
Sankcje na Rosje. Kolejny pakiet wszedł w życie
Dziś w życie wszedł dziewiąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji. Wczoraj nowe restrykcje uzgodnili ambasadorowie unijnych państw na spotkaniu w Brukseli w porozumieniu z przywódcami 27-mki, którzy w tym samym czasie i w tym samym budynku brali udział w szczycie.
Nowy pakiet zawiera między innymi ograniczenia eksportu dronów i silników do dronów, chemikaliów, sprzętu informatycznego, noktowizyjnego, radionawigacyjnego i elektroniki. Jest również zakaz inwestycji w rosyjski sektor wydobywczy z wyjątkiem niektórych surowców krytycznych. Ponadto zostały zawieszone koncesje na nadawanie dla kolejnych rosyjskich mediów, szerzących kremlowską propagandę i dezinformację.
Uderzenie w sektor bankowy
Unia ponownie uderza również w sektor bankowy. Rosyjski Bank Rozwoju Regionalnego został objęty całkowitym zakazem transakcji, a aktywa trzech rosyjskich banków zostały zamrożone.
Na czarną unijną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie zostało wpisanych 141 osób i 49 firm oraz instytucji. Sankcjami zostały objęte między innymi osoby odpowiedzialne za porywanie ukraińskich dzieci z terenów okupowanych i wywożenie w głąb Rosji, gdzie nadawane są im obywatelstwa i przyspieszane są procedury adopcyjne.
IAR/dad