Redakcja Polska

Marcin Przydacz: wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną

02.10.2023 08:37
Wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną. Także w imię własnego bezpieczeństwa - powiedział w rozmowie z "Sieci" szef Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczKilpatrick Sean/CP/ABACA & Adam Chelstowski / Forum

Polityk pytany o relacje Polski z Ukrainą podkreślił, że Ukraina jest tak samo funkcjonującą demokracją i tak samo jak wiele innych państw podlega naciskom zewnętrznym i wewnętrznym. Zaznaczył, że w polityce zagranicznej jednak nie powinno się ulegać przesadnym emocjom. "Moje rozumienie polityki w regionie jest takie, że należy stawiać przede wszystkim na te państwa, które są sprawdzonymi sojusznikami i na te, z którymi ma się wspólny interes. Na miejscu Kijowa nie zrażałbym do siebie sprawdzonych partnerów" - zaznaczył. 

Jak tłumaczył, wsparcie państw Europy Zachodniej dla Ukrainy jest bardzo potrzebne, ale były czasy, kiedy nie było ono realizowane w sposób ciągły i stały. Wskazał, że zdarzały się momenty, gdy stawiano raczej na dialog z Moskwą. "Przestrzegałbym więc ukraińskich analityków, dyplomatów i decydentów przed myśleniem, że mogą poszukiwać dalszych partnerów kosztem relacji z sąsiadami. Wystąpienie prezydenta Zełenskiego w Nowym Jorku zostało źle przyjęte nie tylko w Polsce, lecz także w regionie. Wielu z nas, z grona państw wschodniej flanki, uznało, że taki sposób komunikacji i taka polityka są trudne do zaakceptowania" - mówił Przydacz.

"Wobec Ukrainy prowadzimy przemyślaną politykę zagraniczną. Także w imię własnego bezpieczeństwa. Nasze wsparcie wynikało z tego, że uważaliśmy i wciąż uważamy, iż świat oparty o zasady prawa międzynarodowego, w tym integralności terytorialnej, to świat bezpieczniejszy" - podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej w KPRP. Dodał, że Polska ma świadomość neoimperialnej i neokolonialnej polityki rosyjskiej, toteż głównym celem jest utrzymanie jej jak najdalej od polskiej granicy.

Ocenił, że życzliwość Polski i Polaków została okazana w najtrudniejszym dla Ukrainy momencie, a Polacy i polski rząd zdał egzamin z przyzwoitości oraz właściwego zrozumienia własnego interesu bezpieczeństwa. Przypomniał m.in o wysyłanej na Ukrainę broni.

"To, że Kijów poszukuje dzisiaj jakiegoś dodatkowego wsparcia, jest w pewnym sensie zrozumiałe, dopóki nie dzieje się to kosztem dotychczasowych sojuszy. Bo w polityce zagranicznej wiarygodność ma niebagatelne znaczenie, raz utracona jest bardzo trudna do odzyskania. Polska realizowała wsparcie dla Ukrainy w oparciu o analizę własnego bezpieczeństwa. Ale mamy też inne interesy. Jeśli nie będą szanowane, jasne jest, że będzie to wpływać na każdą naszą decyzję" - podkreślił. 

Dopytywany, zaznaczył, że Polska na pewne sprawy nie może się zgodzić. "Wspieramy Ukrainę, ale za naszych rządów nigdy nie było i nie będzie tak, że interes jakiegokolwiek innego państwa stawia się wyżej niż interes Polski. Los polskich rolników jest ważny, podobnie jak nasze, polskie, bezpieczeństwo" - wyjaśnił. Dodał, że "jeżeli w przypadku relacji z Ukrainą te interesy są zbieżne, będziemy współpracować, ale tam, gdzie pojawia się spór – będziemy twardo bronić naszego interesu".

Marcin Przydacz wskazał, że celem polityki zagranicznej jest realizacja interesu naszego kraju. Odnosząc się do krytyki, ocenił, że "od długiego czasu w naszym wewnętrznym dyskursie politycznym jest tak, że cokolwiek zrobi strona rządząca, i tak będzie ostro krytykowane przez opozycję". Dodał, że często dzieje się to wbrew interesowi wszystkich. 

PAP/ks

Bruksela: na wniosek Polski dyskusja nt. nadmiernego importu z Ukrainy na spotkaniu ambasadorów UE

27.09.2023 11:50
Późnym popołudniem na spotkaniu ambasadorów unijnych krajów w Brukseli omówiony będzie problem nadmiernego importu zboża z Ukrainy. O dyskusję na ten temat wnioskowała Polska.

UE ma przedłużyć ochronę dla uchodźców z Ukrainy. Polska chce pieniędzy na ten cel

28.09.2023 08:19
Unia Europejska przygotowuje się do przedłużenia tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy. Polska domaga się, by najpierw Komisja zagwarantowała pieniądze na ten cel.

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.

Ambasador Ukrainy w Polsce: spór zbożowy nie wpłynie na stosunki Kijowa i Warszawy

30.09.2023 12:00
"Nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie” - powiedział Wasyl Zwarycz.