Redakcja Polska

Premier Donald Tusk po spotkaniu z prezydentem USA: imponująca jedność poglądów

13.03.2024 10:24
W każdym punkcie rozmowy stanowisko Polski i Stanów Zjednoczonych były takie samo - stwierdził po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu premier Donald Tusk. W rozmowach w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem uczestniczył również prezydent Andrzej Duda.
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk rozmawiali w Waszyngtonie o bezpieczeństwie w obliczu wojny ukraińsko-rosyjskiej. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Stany Zjednoczone mają udzielić Polce pożyczki - między innymi w celu sfinansowania zakupu śmigłowców Apache
Stany Zjednoczone mają udzielić Polce pożyczki - między innymi w celu sfinansowania zakupu śmigłowców ApachePAP/Krystian Maj/KPRM

Wizyta polskiej delegacji w Waszyngtonie przypadła w 25. rocznicę wejścia Polski do NATO. Po spotkaniu z amerykańskim prezydentem szef rządu powiedział dziennikarzom, że ważnym tematem była kwestia pomocy dla Ukrainy ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i państw NATO. Rozmawiano o tym, czy możliwe jest szybkie odblokowanie pomocy amerykańskiej. Polska delegacja informowała o tym, jak mobilizuje do pomocy państwa unijne. Była to "poważna rozmowa w poważnej chwili - ocenił Donald Tusk.


Posłuchaj
01:01 12864807_1.mp3 Wśród konkretów - oferta pożyczki i nowoczesnego uzbrojenia. Wśród deklaracji - zapewnienie, że NATO w razie zagrożenia nie zawiedzie. Półtorej godziny trwała wczoraj rozmowa prezydenta USA Joe Bidena z premierem Donaldem Tuskiem i prezydentem Andrzejem Dudą. Materiał Karola Surówki (IAR)

 

Stany Zjednoczone staną w obronie Polski, jeśli będzie taka potrzeba - taką deklarację usłyszał premier podczas rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem. Szef polskiego rządu powiedział po spotkaniu w Białym Domu, że uzyskanie takiego potwierdzenia było jednym z głównych celów jego wizyty w Waszyngtonie. - To, co było dla mnie ważne, to potwierdzenie jednoznaczne, że Ameryka nigdy nie zawaha się przyjść z pomocą Polsce, jeśli kiedykolwiek Polska będzie zaatakowana - powiedział Donald Tusk. Dodał, że Amerykanie czują się absolutnie zobowiązani do przestrzegania artykułu 5. Traktatu północnoatlantyckiego, dotyczącego wzajemnej obrony państw NATO.

Pożyczka i kwestia śmigłowców Apache

Premier stwierdził, że deklaracje strony amerykańskiej o pożyczce w wysokości dwa miliardów dolarów i ofercie sprzedaży Polsce śmigłowców, polska strona traktuje bardzo poważnie. To dlatego, że taka zapowiedź padła ze strony Amerykanów w czasie wizyty polskiej delegacji w Waszyngtonie - tłumaczył Donald Tusk. Zaznaczał, że jest to informacja świeża.

Wcześniej doradca amerykańskiego prezydenta do spraw bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan zapowiedział, że Biały Dom planuje uruchomić nową bezpośrednią pożyczkę w ramach zagranicznego finansowania wojskowego, korzystając z wcześniej przyznanych funduszy Kongresu, a także zaoferuje sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Apache.

Donald Tusk wyraził nadzieję, że inicjatywa prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca postulowania zwiększenia przez państwa NATO wydatków na obronność do 3 procent PKB, przyczyni się do większej mobilizacji krajów Sojuszu. Premier ocenił, że na razie "reakcja jest dość chłodna". - No ale poczekajmy - zaznaczył. - Może się niektórzy przyzwyczają na świecie do tego, że trzeba po prostu więcej wydawać - dodał. Podkreślił, że apel ten nie dotyczy Polski czy Stanów Zjednoczonych, które na obronność wydają więcej.

Krytyczny moment w wojnie z Rosją

Szef rządu w wywiadzie dla TVP Info, przeprowadzonym po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem w Białym Domu, poinformował, że rozmowy dotyczyły broniącej się przed rosyjską agresją Ukrainy i tego, jak pomóc przejść jej przez obecny "moment krytyczny". Donald Tusk tłumaczył, że problemem jest zablokowana w Kongresie pomoc finansowa Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy. - Prezydent Biden powiedział, że ciągle jest optymistą, że wierzy w to i liczy na to, że ta pomoc zostanie odblokowana - przekazał premier. Dodał, że z amerykańskim prezydentem rozmawiał też o tym, jak Polska zachęca inne kraje w Europie do pomocy Ukrainie.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w piątek odbędzie się nagły szczyt Trójkąta Weimarskiego. Do rozmów szefa polskiego rządu z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem dojdzie w Berlinie. Przywódcy czekają na informacje w sprawie wizyty polskiej delegacji w Waszyngtonie - poinformował Donald Tusk. - Sytuacja jest trudna, wszyscy o tym wiemy - przyznał szef rządu. Premier zapowiedział, że zwróci się do prezydenta Andrzeja Dudy o zgodę na zmiany w większości ambasad.

Poinformował, że taką decyzję podjął wraz z ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim. Szef rządu zastrzegł, że teraz nie będzie informował o konkretnych nazwiskach. - Tak czy inaczej czeka nas bardzo masywna zmiana w ambasadach - zapowiedział.

Zaznaczył, że jeśli prezydent nie będzie wyrażał zgody na zmiany ambasadorów, ich rolę przejmą dyplomaci w charakterze chargé d’affaires.

W 2006 roku państwa NATO ustaliły wymóg dotyczący przeznaczania co najmniej 2 procent PKB na obronność w celu zapewnienia gotowości militarnej Sojuszu.


IAR/dad

25 lat Polski w NATO. Od ćwierć wieku współtworzymy historię najpotężniejszego sojuszu

12.03.2024 17:52
- To wielki dzień dla Polski, jak i dla milionów Polaków rozproszonych po wszystkich kontynentach. Polska wraca na zawsze tam, gdzie jest jej miejsce, do wolnego świata - mówił w dniu oficjalnego przystąpienia Polski do NATO ówczesny polski minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek.

Joe Biden: zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne. Jednoznaczne słowa prezydenta USA

12.03.2024 21:51
Prezydent Joe Biden zapewnił, że zaangażowanie Ameryki w Polskę jest żelazne. - Zawsze mówimy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich - podkreślił amerykański przywódca podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Donaldem Tuskiem w Białym Domu. - Polska jest i będzie solidnym i trwałym filarem wspólnoty transatlantyckiej - powiedział podczas spotkania premier Donald Tusk. - Tak będzie niezależnie od tego, kto będzie w Polsce wygrywał wybory - zaznaczył.

USA udzielą Ukrainie wsparcia wartego 300 milionów dolarów. Wśród pakietu broń

13.03.2024 09:33
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyraził wdzięczność Stanom Zjednoczonym za decyzję o kolejnym, nadzwyczajnym pakiecie pomocy zbrojeniowej o wartości 300 mln dolarów. Fundusze "znaleziono" dzięki nieoczekiwanym oszczędnościom w procesie negocjowania kontraktów.