Redakcja Polska

Niemieccy żołnierze na Litwie. "Rozmieszczenie brygady jest procesem nieodwracalnym"

08.04.2024 14:05
Rozmieszczenie niemieckiej brygady na Litwie jest procesem nieodwracalnym - mówił na konferencji prasowej minister obrony Litwy Laurinas Kascziunas. Pierwsi żołnierze z Niemiec przyjechali dziś do Wilna, ale cała brygada będzie dyslokowana docelowo do końca 2027 roku.
Audio
  • Litwa: rozmieszczenie niemieckiej brygady jest procesem nieodwracalnym. Materiał Kamila Zalewskiego
Szef MON Niemiec Boris Pistorius pozuje z niemieckimi żołnierzami przed ich odlotem na Litwę
Szef MON Niemiec Boris Pistorius pozuje z niemieckimi żołnierzami przed ich odlotem na LitwęPAP/EPA/CLEMENS BILAN

Na Litwę przyjechało dwudziestu żołnierzy, którzy odpowiadać mają między innymi za rozmieszczenie brygady. - Jesteśmy na początku pewnego etapu w historii i faktem staje się stałe rozmieszczenie niemieckiej brygady w naszym kraju. Jestem przekonany, że jest to proces nieodwracalny - powiedział podczas konferencji prasowej na wileńskim lotnisku szef litewskiego resortu obrony Laurinas Kascziunas.

W jego opinii jest to krok w kierunku wdrażania taktyki obrony poprzez gotowość do walki i natychmiastowego odstraszania wroga.


Posłuchaj
00:50 12912988_1.mp3 Litwa: rozmieszczenie niemieckiej brygady jest procesem nieodwracalnym. Materiał Kamila Zalewskiego

 

Kascziunas zaznaczył, że przygotowania do przyjęcia brygady przebiegają zgodnie z planem. Niemiecki ambasador na Litwie Cornelius Zimmermann podziękował za serdeczne przyjęcie pierwszych żołnierzy i zapewnił po litewsku: "Wolność Litwy jest naszą wolnością, a bezpieczeństwo Litwy jest naszym bezpieczeństwem".

45. Brygada "Litwa" ma liczyć około pięciu tysięcy żołnierzy i cywilów. Część z nich przybędzie z rodzinami. W jej skład wejdą 203. Batalion Pancerny z Nadrenii Północnej-Westfalii oraz 122. Batalion Zmechanizowany z Bawarii.

Jej częścią stanie się także grupa bojowa NATO rozmieszczona na litewskim terytorium, która liczy obecnie niespełna półtora tysiąca żołnierzy.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Litwa NATO Niemcy szpica

Bucza - ślady po rosyjskiej okupacji. Los ponad 100 osób pozostaje nieznany

08.04.2024 11:33
Mieszkańcy Buczy wciąż zmagają się ze skutkami rosyjskiej okupacji. Chociaż odbudowano już wiele zrujnowanych budynków, to ślady rosyjskich zbrodni pozostały w pamięci miejscowych. Od wyzwolenia miasta minęło już ponad 2 lata. Rosjanie pozostawili po sobie kilkaset ofiar cywilnych, a los ponad 100 osób pozostaje nieznany.

Rosyjska ofensywa przyspiesza. Największym problemem obrońców - zwłoka Zachodu w dostarczaniu amunicji

08.04.2024 13:23
Eksperci z Instytutu Badań nad Wojną informują, że rosyjskie wojska przyspieszają operacje ofensywne w całej strefie działań wojennych na Ukrainie. Cytowany w dokumencie szef wywiadu wojskowego Ukrainy, generał Kyryło Budanow przewiduje, że rosyjskie ataki nasilą się jeszcze bardziej późną wiosną i wczesnym latem.

Łukaszenka wprowadził nowe prawo. Zwerbuje do wojska także kryminalistów

08.04.2024 17:51
Białoruski dyktator podpisał ustawę, zmieniającą zasady rekrutacji Białorusinów do zasadniczej i kontraktowej służby wojskowej. Zgodnie z nowym prawem do służby kontraktowej mogą być werbowane między innymi osoby, przeciwko którym toczy się postępowanie karne, a nawet kryminaliści, odbywający wyroki w koloniach karnych. Nowe zasady rekrutacji do białoruskiej armii przypominają proceder, zastosowany w Rosji wobec tamtejszych skazańców po rozpoczęciu przez ten kraj pełnoskalowej agresji zbrojnej przeciwko Ukrainie.