Andrzej Duda powiedział, że ostatnie trzy dni świętowania to "patriotyczny maraton", który pokazuje "skąd idziemy, gdzie jesteśmy i dokąd powinniśmy zmierzać". Prezydent podkreślił, że Polska przeszła już drugą drogę w kierunku niezależności, bezpieczeństwa i dobrobytu. Stwierdził, że wieżowce w Warszawie pokazują dynamikę jej rozwoju i nowoczesność. Warszawa - mówił Andrzej Duda - staje się prawdziwym światowym centrum naszej części Europy. Prezydent zauważył, że dzięki obecności Polski w Unii Europejskiej kilometry nowoczesnych dróg możemy liczyć w tysiącach.
Polska będzie uczestniczyć w odbudowie Ukrainy po zakończeniu wojny. Taką perspektywę zarysował Andrzej Duda, dziękując jednocześnie Polakom za wszelką pomoc okazaną obywatelom Ukrainy, którzy zamieszkali w Polsce po rosyjskiej inwazji na ich państwo. - Wystawiliście nam piękne świadectwo na cały świat - powiedział prezydent.
Duda: rosyjski imperializm największym zagrożeniem
Andrzej Duda stwierdził, że rosyjski imperializm jest najpoważniejszym zagrożeniem dla Polski. - Odrodził się potwór, jeden z najniebezpieczniejszych potworów, jakie dla nas istnieją: rosyjski imperializm" - powiedział prezydent. Dodał, że jest to "smok, który niejednokrotnie w historii nas pożerał". - Dzisiaj próbuje pożreć naród ukraiński, ich ziemie i ich państwo - podkreślił Andrzej Duda.
Polska może i musi zbudować Centralny Port Komunikacyjny - ocenił prezydent. Zdaniem Andrzeja Dudy Polska nie powinna stronić od dużych projektów i inwestycji. Centralny Port Komunikacyjny - stwierdził prezydent - jest potrzebny ze względów ekonomicznych i bezpieczeństwa. - W najdalsze zakątki chcemy polecieć stąd, chcemy polecieć z Polski, chcemy polecieć z naszego lotniska, które zarazem będzie wielkim hubem gospodarczym - powiedział Andrzej Duda. Podkreślał, że nowe lotnisko byłoby ogromnym zapleczem logistycznym w kwestii bezpieczeństwa, mogąc przyjąć tysiące żołnierzy.
Narodowe Święto Trzeciego Maja
Dziś przypada Narodowe Święto Trzeciego Maja, obchodzone w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Pierwsza polska ustawa zasadnicza była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, i pierwszą w Europie spisaną konstytucją. Jej twórcy inspirowali się myślą polityczną i społeczną europejskiego oświecenia oraz konstytucją amerykańską z 1787 roku.
Jedenaście artykułów Ustawy Rządowej, uchwalonej 233 lata temu, wprowadzało między innymi trójpodział władzy, monarchię dziedziczną oraz opiekę prawną nad chłopami i mieszczaństwem, znosiło także liberum veto. I choć ustawa zasadnicza przyjęta przez Sejm Czteroletni obowiązywała jedynie 14 miesięcy, była symbolem dążenia do odrodzenia narodowego przez cały okres zaborów.
IAR/dad