Redakcja Polska

Rząd przyjął uchwałę o utworzeniu specjalnej strefy przy granicy z Białorusią

11.06.2024 09:25
Rada Ministrów w Białymstoku była poświęcona sytuacji na granicy i kwestii bezpieczeństwa państwa - poinformował premier Donald Tusk. Posiedzenie rozpoczęło się minutą ciszy, by uczcić śmierć żołnierza na granicy z Białorusią.
Audio
  • W Białymstoku odbyły się posiedzenia rządu i RBN. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Wiceminister środowiska podkreślał, że strefa buforowa powinna uwzględniać interesy mieszkańców okolic granicy
Wiceminister środowiska podkreślał, że strefa buforowa powinna uwzględniać interesy mieszkańców okolic granicyTwitter/@Straz_Graniczna

Na konferencji prasowej szef rządu dodał, że odebrał także informację od ministra spraw wewnętrznych i administracji o sytuacji w zakładzie Mesko w Skarżysku-Kamiennej, gdzie w pożarze zginął człowiek. Donald Tusk zapewnił, że na razie nie ma powodów, aby przypuszczać, że siła zewnętrzna stała za tym zdarzeniem.

Okoliczności pożaru w zakładzie Mesko w Skarżysku-Kamiennej zbada specjalna komisja. Spółka, która wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, przekazała, że w wyniku wypadku jedna osoba zginęła, a druga znajduje się w szpitalu pod opieką lekarzy. Przyczyny pożaru nie są znane. W zakładach Mesko produkowana jest między innymi amunicja i rakiety dla polskiego wojska. Spółka należy do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Premier zapowiedział też nowelizację ustawy o obronie ojczyzny. Rząd chce zmienić zasady użycia broni przez żołnierzy w sytuacji zagrożenia. Według nowych reguł, jeżeli okoliczności wymagają natychmiastowego działania i żołnierz użyje broni, to nie popełni przestępstwa. "Chociaż w normalnych okolicznościach by to było uznane za naruszenie zasad użycia lub wykorzystania broni" - podkreślił Donald Tusk.

Nowelizacja ustawy jest skutkiem zdarzeń, które miały miejsce na granicy polsko-białoruskiej. Chodzi o trzech żołnierzy zatrzymanych pod koniec marca przez Żandarmerię Wojskową, dwóch z nich ma postawione zarzuty przekroczenia uprawnień w związku z oddaniem strzałów ostrzegawczych w stronę migrantów.

Z przedstawionych dowodów wynika, że oddając strzały alarmowe w kierunku migrantów, żołnierze przekroczyli uprawnienia - podaje w komunikacie Prokuratura Krajowa. Z nagrań przekazanych przez SG wynika także, że żołnierze nie znajdowali się w sytuacji zagrożenia, a oddane strzały naraziły migrantów na ryzyko utraty zdrowia i życia.

Jednocześnie premier poinformował, że zatrzymanie żołnierzy, którzy oddali strzały ostrzegawcze nie sparaliżowało działania służb na granicy. Zapewnił, że tamten incydent nie wpłynął na działania funkcjonariuszy na wschodniej granicy Polski. Donald Tusk zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, broń na granicy była używana ponad tysiąc razy. Chodzi o strzały ostrzegawcze. Tylko w maju funkcjonariusze strzegący wschodniej granicy broni w celach ostrzegawczych użyli 770 razy.
Rząd przyjął także uchwałę o utworzeniu specjalnej strefy przy granicy z Białorusią. Właściwe rozporządzenie w tej sprawie ma teraz wydać Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Premier Donald Tusk wyjaśnił, że tak zwana „strefa buforowa” ma utrudnić nielegalny przemyt migrantów i poprawić warunki pracy służb mundurowych. Pomoc mają również otrzymać mieszkańcy terenów przygranicznych.

Szef rządu dodał, że strefa będzie miała w najszerszych miejscach dwa kilometry długości. Chodzi o odcinki granicy, na których przebywają przemytnicy - najczęściej zalesione i w odległości kilometra lub dwóch od granicy.

Donald Tusk podkreślił, że podstawowym zadaniem państwa jest ochrona i obrona granicy.

Funkcjonariusze i żołnierze na granicy potrzebują wsparcia państwa - apeluje prezydent Andrzej Duda. Jak mówił, otwierając wyjazdowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białymstoku, napady migrantów na broniących granicy są coraz bardziej intensywne.

"W ostatnim czasie było ich 50" - przekazał prezydent. Zaznaczył, że jedna z takich napaści skończyła się śmiercią polskiego żołnierza wykonującego swoje obowiązki obrony Rzeczpospolitej. Andrzej Duda dodał, że to pierwsza śmierć polskiego żołnierza od 2014 roku.

Przed rozpoczęciem posiedzenia zebrani uczcili minutą ciszy pamięć żołnierza, który zmarł w wyniku ran zadanych przez jednego z migrantów.

Prezydent mówił też, że liczy na poparcie ustawy o działaniach organów władzy na wypadek zagrożenia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej.

Andrzej Duda powiedział, że ma nadzieję na kompromis w sprawie złożonej w Sejmie ustawy dotyczącej działań w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa Polski, która została przygotowana w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a poprzedzona konsultacjami z Ministerstwem Obrony Narodowej. "Według opinii ekspertów od wojskowości taka ustawa jest bardzo potrzebna i bazuje na trzyletnich doświadczeniach polskich pograniczników. Żołnierze powinni móc adekwatnie i bezpiecznie reagować na zagrożenie" - mówił prezydent.

Prezydent Andrzej Duda powiedział także, że politycy, którzy od chwili wybuchu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej krytykowali polskich mundurowych, powinni przeprosić za to, że "kalali polski mundur". Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Andrzej Duda podkreślił, że ich zachowanie godziło w bezpieczeństwo kraju. Prezydent mówił, że ma satysfakcję z tego, że dzisiaj tego typu zachowania zmalały niemal do zera. "Są tacy politycy w Polsce, którzy powinni przeprosić polskich żołnierzy broniących polskiej granicy za swoje zachowanie" - mówił prezydent.

IAR/PP

Psy z Polski pojadą na Ukrainę. Będą wspierały saperów

10.06.2024 18:20
Dwanaście specjalnie przeszkolonych psów z Polski pojedzie na Ukrainę. Zwierzęta będą wspierały saperów i trafią do batalionu rozminowywania sił zbrojnych Ukrainy. Czworonogi odbyły już turnus adaptacyjny w Karpatach, wcześniej szkolili je strażnicy graniczni w Belgii, we Włoszech, na Malcie, w Luksemburgu i Finlandii.

Paweł Kowal przed konferencją ws. odbudowy Ukrainy w Berlinie: mamy dużo do powiedzenia, mamy dużo propozycji

11.06.2024 10:22
W ambasadzie RP w Berlinie odbyło się w poniedziałek wieczorem spotkanie związane z rozpoczynającą się we wtorek w stolicy Niemiec dwudniową konferencją w sprawie odbudowy Ukrainy. Obecny na spotkaniu szef Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal podkreślił, że "mamy tutaj bardzo dużo do powiedzenia, pokazania, mamy dużo propozycji".

Białoruś: ćwiczenia wojskowe z udziałem ukraińskich dzieci z okupowanego przez Rosjan Melitopola

11.06.2024 11:37
W stolicy Białorusi Mińsku instruktorzy białoruscy prowadzą ćwiczenia wojskowe na strzelnicy z udziałem ukraińskich dzieci z okupowanego przez Rosjan Melitopola. Nastolatki nabierają wprawy w rozkładaniu i składaniu karabinów i oraz strzelają.