Redakcja Polska

Elon Musk wpływa na skład przyszłej administracji Trumpa

12.11.2024 16:01
Elon Musk, od dnia ogłoszenia Donalda Trumpa jako prezydenta elekta, codziennie spotyka się z nim, wpływając na wybory personalne dotyczące jego administracji – informuje ABC News. Od 5 listopada Musk był obecny niemal każdego dnia w rezydencji Mar-a-Lago, co stacja określa jako "znaczącą rolę" w kształtowaniu się przyszłego gabinetu Trumpa.
Media: Musk wpływa na decyzje kadrowe dotyczące nowej administracji Trumpa
Media: Musk wpływa na decyzje kadrowe dotyczące nowej administracji Trumpalev radin/ Shutterstock/ Alessia Pierdomenico/ Shutterstock

W ostatnim tygodniu Musk uczestniczył przy dwóch kluczowych rozmowach telefonicznych prezydenta elekta z przywódcami światowymi: Wołodymyrem Zełenskim z Ukrainy oraz Recepem Tayyipem Erdoganem z Turcji. "New York Times" donosi także, że Musk sugerował Trumpowi, by zatrudnił specjalistów z jego firmy SpaceX do objęcia kluczowych stanowisk w Pentagonie. Pentagon, jako główny klient SpaceX, może być miejscem, gdzie Musk chce ulokować zaufanych ludzi z doświadczeniem w sektorze kosmicznym i obronnym.

Na swoim kanale X Musk skomentował również wybór kongresmenki Elise Stefanik na ambasadorkę USA przy ONZ, wyrażając obawy: "Elise jest niesamowita, ale jej strata dla Izby Reprezentantów może być zbyt ryzykowna, przynajmniej na razie". W niedzielę Musk poparł senatora z Florydy Ricka Scotta na lidera Republikanów w Senacie. W środę odbędzie się głosowanie w tej sprawie, a Scott rywalizuje z senatorami Johnem Cornynem z Teksasu oraz Johnem Thune z Dakoty Południowej. Co ciekawe, Trump nie udzielił jeszcze oficjalnego poparcia żadnemu z nich.

Stacja ABC News podkreśla także bliskie relacje Muska z Howardem W. Lutnickiem, biznesmenem zaangażowanym w budowę zespołu przejściowego Trumpa, mającego wspierać proces zmiany władzy w Waszyngtonie. W ostatnich dniach Musk pojawił się także na obiedzie z przyszłą pierwszą damą Melanią Trump oraz spędził weekend na grze w golfa z rodziną Trumpów.


PAP/PRdZ/dad

Otwarcie amerykańskiej bazy w Redzikowie. Szef MSZ: świadczy o geostrategicznej konsekwencji USA

12.11.2024 09:58
W najbliższą środę odbędzie się oficjalne otwarcie amerykańskiej bazy antyrakietowej w Redzikowie, co – jak podkreślił minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski – jest dowodem "geostrategicznej konsekwencji Stanów Zjednoczonych". - Sojusz polsko-amerykański jest silny, niezależnie kto rządzi w Warszawie i Waszyngtonie - zaznaczył.

Michael Waltz i Marc Rubio w rządzie Donalda Trumpa. Nie są to dobre wieści dla Ukrainy

12.11.2024 12:39
Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump kompletuje zespół do spraw polityki zagranicznej. Na doradcę do spraw bezpieczeństwa narodowego wybrał kongresmana z Florydy Michaela Waltza. Szefem amerykańskiej dyplomacji ma zostać inny polityk z Florydy - senator Marco Rubio.

Fake Hunter. Kreml próbuje przy pomocy dezinformacji podzielić NATO

12.11.2024 15:07
Amerykanom grozi wykluczenie z sojuszu, a Polska chce przedłużyć wojnę - są to narracje służące Rosji do podważenia wiary w jedność Zachodu i do straszenia, że USA porzucą Europę na pastwę Kremla – powiedział PAP dr Michał Marek, założyciel Fundacji Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa.