Redakcja Polska

Państwo Islamskie wraca? Islamiści chcą zdobyć przyczółek w Syrii

20.12.2024 13:24
Chaos, jaki nastąpił w Syrii po upadku reżimu Baszara al-Asada "toruje drogę" do powrotu do tego kraju Państwa Islamskiego, terrorystycznego ekstremistycznego ugrupowania islamistycznego - ostrzegła stacja BBC, powołując się na dowódcę Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) Mazluma Abdiego.
Rośnie aktywność Państwa Islamskiego w Syrii.
Rośnie aktywność Państwa Islamskiego w Syrii.Shutterstock/Musaib Mushtaq

Aktywność IS wzrosła. Istnieje coraz większe ryzyko odrodzenia się tego ugrupowania - zaalarmował kurdyjski generał w rozmowie z dziennikarzem BBC. "Mają teraz więcej możliwości i więcej okazji" - zauważył.

Według raportów wywiadowczych bojownicy Państwa Islamskiego przejęli część broni i amunicji pozostawionej przez wojska reżimu syryjskiego.

Zdaniem Abdiego powrót IS "już się rozpoczął", obecnie zaś istnieje "realne zagrożenie", że bojownicy IS będą próbowali odbić z więzień w północno-wschodniej Syrii około 10 tys. członków ugrupowania, które w ubiegłej dekadzie próbowało zbudować islamistyczny kalifat. W obozach internowania przebywa również około 50 tys. członków ich rodzin.

Odrodzeniu się IS sprzyja turecka ofensywa - podkreślił generał.

Walka na kilku frontach

Trzon SDF tworzą Ludowe Jednostki Samoobrony - grupa postrzegana przez Ankarę jako przedłużenie zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), której bojownicy walczą z państwem tureckim od 40 lat. Turcja i wspierane przez nią ugrupowania zbrojne atakują rejon kurdyjskiego miasta Kobane.

Dlatego SDF musiały skierować część sił do obrony, przerywając operacje antyterrorystyczne wymierzone w IS. Wielu strażników więziennych wróciło do domów, aby bronić swoich wiosek - wyjaśniło BBC. "Największym zagrożeniem jest teraz Turcja. Nasze jednostki giną w wyniku tureckich nalotów" — powiedział generał Abdi. "Te ataki muszą się skończyć" - oznajmił.

O ryzyku powrotu IS mówił dzień wcześniej minister spraw zagranicznych Iraku Fuad Husajn w rozmowie z Hamishem Falconerem, wiceministrem w rządzie Wielkiej Brytanii, odpowiadającym za region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Sytuacja w więzieniach i na froncie może "mieć wpływ na bezpieczeństwo zarówno w Syrii, jak i Iraku" - ostrzegł.

PAP, BBC, md

"Assad myśli, że wygra wojnę". Ugoda o Syrii to kapitulacja przed Rosją? [analiza]

14.02.2016 00:39
Zawarte w Monachium porozumienie między USA a Rosją, zapowiadające zawieszenie broni w Syrii, gdzie trwa wojna domowa, oraz pomoc humanitarną dla jej ofiar, nie rokuje nadziei na trwały rozejm, a tym bardziej na szybkie zakończenie konfliktu - oceniają eksperci.

Rosja najpewniej zachowa bazy w Syrii. Przeciek z Damaszku

17.12.2024 10:11
Kreml prowadzi rozmowy z nowymi władzami Syrii na temat zachowania baz wojskowych w tym kraju. Przecieki z obozu Hajat Tahrir asz-Szam (HTS) wskazują, że Rosjanie zdołają je utrzymać. 

Syria wczoraj i dziś. Jaka przyszłość czeka ten kraj po upadku reżimu Baszara al-Asada?

18.12.2024 22:01
Syryjska wojna domowa zaczęła się 15 marca 2011 roku, od krwawego stłumienia przez reżim Baszara al-Asada wielotysięcznych antyrządowych demonstracji, do jakich doszło w licznych miastach na fali tzw. Arabskiej Wiosny. Reakcja władz w Damaszku na wolnościowy zryw doprowadziła do wybuchu zbrojnego powstania, co z kolei wywołało jeszcze ostrzejsze działania reżimu. Upadek reżimu al-Asada w grudniu 2024 roku, zapowiada duże zmiany w układzie sił na Bliskim Wschodzie.