W dwudniowym wydarzeniu zorganizowanym przez Instytut Kościuszki biorą udział przedstawiciele rządów, spółek technologicznych, eksperci i naukowcy z Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych.
Robert Siudak, dyrektor ds. promocji i współpracy strategicznej w Instytucie Kościuszki, powiedział, że ochrona cyberprzestrzeni to sprawa, która dotyczy coraz większej liczby podmiotów. „Staramy się pokazać, że cyberbezpieczeństwo to wyzwanie, czy to na poziomie krajów w kontekście regulacji i prawa, ale także dla każdego, kto prowadzi biznes - od małego i średniego przedsiębiorstwa po wielkie koncerny międzynarodowe. Ze względu na to, jak obecnie wykorzystujemy technologie cyfrowe, jest to po prostu niezbędne” - mówił ekspert.
Na forum oprócz poruszania tematów związanych z siecią 5G jest też mowa między innymi o ochronie danych osobowych, czy nowych technologiach, w tym sztucznej inteligencji. „Sztuczna inteligencja z jednej strony pomaga w zakresie optymalizacji działań związanych z cyberbezpieczeństwem, tu mamy dużą pomoc, chociażby dzięki algorytmom uczenia maszynowego, ale z drugiej strony jest też wykorzystywana przez tych złych, którzy z kolei automatyzują swoje ataki” - zwrócił uwagę Robert Siudak.
Jednym z prelegentów na CYBERSEC jest minister cyfryzacji Marek Zagórski, który uważa, że konferencja jest dobrą okazją do wymiany doświadczeń w zakresie cyberbezpieczeństwa. „Oczywiste jest to, że potrzebujemy coraz więcej zabezpieczeń związanych z cyberzagrożeniami, tak samo pewne jest to, że żadne państwo nie obroni się samo i nie jest w stanie ustanowić wystarczających zabezpieczeń, chyba że odłączy się od sieci. Tutaj współpraca jest absolutnie niezbędna” - powiedział Marek Zagórski.
Panelom i dyskusjom towarzyszą inne wydarzenia, chociażby CYBERSEC EXPO, czyli międzynarodowe targi firm działających w sektorze cyberbezpieczeństwa. Ministerstwo Cyfryzacji zakłada uruchomienie sieci 5G w 2020 roku w co najmniej jednym dużym mieście. Z kolei w 2025 roku resort planuje poszerzyć jej zasięg o największe aglomeracje i główne szlaki komunikacyjne. Technologia wprowadza między innymi stabilniejsze i działające z mniejszym opóźnieniem połączenie z mobilnym Internetem niż obecnie wykorzystywany standard (4G). Dzięki temu 5G będzie mogło być wykorzystane m.in. w medycynie, na przykład do przeprowadzenia operacji na odległość, czy przy budowie pojazdów autonomicznych.
IAR/ks