Redakcja Polska

Ruszają społeczne konsultacje w sprawie budowy CPK

03.02.2020 13:45
Centralny Port Komunikacyjny to według rządu najważniejsza polska inwestycja infrastrukturalna.
Audio
  • Ruszają społeczne konsultacje w sprawie budowy CPK (relacja Ewy Plisieckiej)
W Baranowie powstanie największe w Polsce lotnisko
W Baranowie powstanie największe w Polsce lotniskoFoto: pixabay/Domena Publiczna

Już od 10 lutego każdy Polak będzie mógł zabrać głos w sprawie ogromnej inwestycji, jaką jest Centralny Port Komunikacyjny. Na stronie internetowej CPK ruszają ogólnopolskie konsultacje dotyczące budowy.

Port w założeniu to 1600 km nowych linii kolejowych, trasy z pociągami jeżdżącymi 250 km/h i kilkadziesiąt miast w ich zasięgu – to z perspektywy kolei. Między Łodzią a Warszawą, na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki, powstać ma także nowe – największe w Polsce - lotnisko. Podczas ubiegłotygodniowego Kongresu Rozwoju Kolei w Warszawie premier Mateusz Morawiecki zapewniał, że Centralny Port Komunikacyjny będzie napędzał naszą gospodarkę.

Rząd planuje zbudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego jeszcze w tej dekadzie. Pełnomocnik rządu do spraw budowy portu Marcin Horała w ciągu kilku tygodni chce przedstawić projekt specustawy dot. budowy CPK. W 2020 roku powinien ruszyć też wykup gruntów. - Projekt ma komunikacyjnie połączyć całą Polskę. Na razie nasz kraj jest chaotycznie skomunikowany – mówi Marcin Horała.

Według zapowiedzi, pierwszy samolot ma wystartować z Baranowa pod koniec 2027 roku. Zdążymy wybudować i uruchomić kolejową część Centralnego Portu Komunikacyjnego przed uruchomieniem lotniska – zapowiada prezes Polskich Kolei Państwowych Krzysztof Mamiński.

Prezes PKP obiecuje, że z Centralnego Portu Komunikacyjnego będziemy dojeżdżać koleją do Warszawy w 15 minut. W przygotowaniach do budowy Kolei Dużych Prędkości Polska będzie współpracowała m.in. z Francją. W inwestycji pomagać będzie nam także Japonia. Rozmowy o współpracy przy realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego były jednym z najważniejszych tematów rozmów podczas wizyty w tym kraju premiera Mateusza Morawieckiego.
Marcin Horała powiedział w jej trakcie, że firma zarządzająca tokijskim lotniskiem Narita, uznawanym za jedno z najlepszych na świecie, ma duże szanse zostać strategicznym doradcą przy budowie CPK. Wśród głównych kandydatów na doradcę wymieniane są też firmy zarządzające lotniskami Incheon (Inczon) w Seulu oraz singapurskim Changi. Centralny Port Komunikacyjny najprawdopodobniej będzie realizowany w oparciu o współpracę z partnerami z Azji.

CPK - według rządu - ma być najważniejszą polską inwestycją infrastrukturalną. Docelowo obsługiwać ma 100 milionów pasażerów rocznie i stać się największym lotniskiem przesiadkowym Europy Środkowo-Wschodniej.

IAR/ep