Redakcja Polska

KE proponuje pełną elastyczność w wykorzystaniu pieniędzy na walkę z koronawirusem

02.04.2020 15:34
Komisja Europejska zaproponowała pełną elastyczność w wykorzystaniu jeszcze nie zakontraktowanych pieniędzy. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia wynika, że Polska do tej pory zakontraktowała prawie 83 procent. Zatem 17 procent, których jeszcze nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa.
Audio
  • KE poszerza pulę pieniędzy na walkę z koronawirusem dla Polski o kilkanaście mld euro - Beata Płomecka (IAR)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnepixabay

Jak dowiedziała się nieoficjalnie brukselska korespondentka Polskiego Radia, Beata Płomecka, rozszerzone fundusze dla Polski to w sumie kilkanaście miliardów euro.

Komisja Europejska zaproponowała pełną elastyczność w wykorzystaniu jeszcze nie zakontraktowanych pieniędzy. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia wynika, że Polska do tej pory zakontraktowała prawie 83 procent. Zatem 17 procent, których jeszcze nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa. Warto dodać, że to nie są nowe fundusze, ale już te przyznane. Polska, jak i inne kraje, będzie miała natomiast większą swobodę w ich wydawaniu, pod warunkiem, że będą przeznaczone na walkę z koronawirusem.

Swoboda w wydaniu środków

- Ta kwota może się jednak jeszcze zmienić, bo wiele przetargów jest w toku - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Inny dodał, że może pojawić się dylemat - czy rozstrzygać przetargi, czy też je unieważniać, ryzykując pozwami. Bez względu na to jak duża to będzie kwota, Polska będzie miała swobodę w ich wydaniu pod warunkiem, że wszystko przeznaczy na walkę złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa.

Nie będzie musiała pisać do Komisji Europejskiej i prosić o zgodę na zmianę celu wydatkowania, tylko po prostu poprzesuwa pieniądze między unijnymi programami. To nie są oczywiście nowe pieniądze, ale te przyznane już Polsce. Ponadto Komisja Europejska zaproponowała, by w tych nowych programach, łagodzących skutki kryzysu, nie było wymogu krajowego dofinansowania. A to oznacza odciążenie budżetów państw członkowskich, bo nowe programy zostaną sfinansowane w 100 procentach ze środków unijnych.

Mapa: Johns Hopkins University

Jak się chronić przed koronawirusem (PAP) Jak się chronić przed koronawirusem (PAP)

IAR/PR24/pg/dad

Białoruski parlament ratyfikował porozumienie z Unią Europejską o wizach

02.04.2020 11:58
Białoruski parlament ratyfikował porozumienie z Unią Europejska dotyczące ułatwienia procedur wizowych. Dokument przewiduje, że zarówno cena wizy Schengen dla obywateli Białorusi, jak i cena wizy białoruskiej dla mieszkańców Wspólnoty zostanie obniżona z obecnych 80 do 35 euro.

„Musicie być mocni mocą miłości”. 15. rocznica śmierci Jana Pawła II

02.04.2020 15:26
15 lat po śmierci Jana Pawła II, w szczególnie trudnym dla społeczeństwa i wspólnoty międzynarodowej czasie, Centrum Myśli Jana Pawła II przywołuje słowa papieża „Musicie być mocni mocą miłości”, które padły podczas pierwszej pielgrzymki do Polski w 1979 roku. Tegoroczne hasło rocznicy 2 kwietnia nabrało szczególnego znaczenia, a i same obchody będą wyglądały inaczej niż dotychczas.

MSZ: w ramach akcji "LOT do domu" 47,5 tys. Polaków wróciło do kraju

02.04.2020 14:54
W ramach akcji "LOT do domu" odbyło się już ponad 320 rejsów, a przeszło 47,5 tys. Polaków wróciło do kraju - poinformowała w czwartek rzeczniczka MSZ Monika Szatyńska-Luft. Jak dodała, w czwartek odbędzie się osiem kolejnych lotów w tym z Seulu, Singapuru i Bangkoku.