Szef rządu powiedział, że jeśli będzie możliwe zachowanie dwumetrowego dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe - z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach noszenie maseczek pozostanie obowiązkowe.
Premier zapowiedział też zniesienie ograniczeń w handlu. Od soboty w sklepach nie będą już obowiązywały limity przebywających w nich osób. Szef rządu powiedział, że w sklepach nie będzie już liczenia wchodzących klientów. Zachowany zostanie jednak obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowania dystansu. Od soboty 30 maja zostaje również zniesiony limit osób w lokalach gastronomicznych. Od niedzieli 31 maja zostaje zniesiony limit wiernych w kościołach. Nadal będzie trzeba zachowywać dystans dwóch metrów między osobami.
Rząd odmraża także instytucje kultury. Od najbliższego weekendu będą mogły się odbywać koncerty plenerowe, a tydzień później - te w salach koncertowych oraz spektakle teatralne.
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński mówi, że koncerty w salach i inne wydarzenia kulturalne będą mogły się odbyć, jeśli zgodzi się na to organizator. Z kolei już w najbliższy weekend będą mogły się odbywać koncerty plenerowe. Będzie jednak limit uczestników - mówił wicepremier Gliński. Oprócz tego - otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona będzie także organizacja wesel do 150 osób. Jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi.
Premier zaapelował także do Senatu i jego marszałka o niespowalnianie prac nad ustawą dotyczącą wyborów prezydenckich. Po uchwaleniu przez Sejm, ustawa trafiła do Senatu, w którym pracują nad nią senackie komisje. Mateusz Morawiecki mówił, że wybory mogą odbyć się w "zasygnalizowanej" dacie 28 czerwca, by dochować terminów konstytucyjnych.
Premier dodał, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich i unormowanie sytuacji ustrojowej pozwoli skupić się na walce z kryzysem, jaki spowodowała epidemia koronawirusa.
IAR/PP