Redakcja Polska

Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów

20.07.2020 17:05
Amerykańskie firmy zainwestowały w Polsce blisko 63 miliardy dolarów, tworząc prawie 300 tysięcy miejsc pracy. Tak wynika z przygotowanego przez firmę doradczą KPMG raportu "30 lat inwestycji amerykańskich w Polsce".
Audio
  • Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh o amerykańskich inwestycjach w Polsce. Rozmowa Haliny Ostas [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock

Przedstawiając wyniki opracowania, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wyraziła nadzieję, że po ostatnich głośnych zapowiedziach dotyczących inwestycji amerykańskich w Polsce, wkrótce dowiemy się o kolejnych.

Prezes Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce Tony Housh powiedział, że wartość aktywów, jakie firmy ze Stanów Zjednoczonych mają w Polsce, to prawie 54 i pół miliarda dolarów. Podkreślił, że Amerykanie chętnie inwestują w badania i rozwój oraz takie nowe technologie, jak branża lotnicza czy chmura obliczeniowa.

Z raportu wynika, że w Polsce działa ponad 1500 firm z udziałem amerykańskiego kapitału. Szczególną cechą wyróżniającą te firmy jest przede wszystkim ich wielkość i rentowność, w porównaniu z innymi podmiotami zagranicznymi obecnymi w naszym kraju.

Amerykańskie firmy, obecne w Polsce od ponad 30 lat zarówno w sektorze produkcji przemysłowej, jak i usługach, posiadają aktywa o wartości 54,5 mld USD. Zainwestowały one w naszym kraju 24,4 mld USD, choć wg naszych danych można mówić nawet o 62,7 mld USD i utworzyły bezpośrednio ponad 267 000 miejsc pracy. Dla inwestorów amerykańskich dokonujących inwestycji typu greenfield Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych krajów w Unii Europejskiej i najważniejszym, jeśli chodzi o region Europy Środkowej i Wschodniej. Wieloletnia integracja biznesu amerykańskiego z gospodarką polską przyczyniła się do ukształtowania specjalizacji produkcyjnych, jak na przykład branża lotnicza czy usługi biznesowe, istotnie unowocześniających polską gospodarkę, silnie kształtując jej długoterminową konkurencyjność i przyczyniając się do transformacji modelu gospodarczego.

Klimat inwestycyjny w naszym kraju wydaje się nadal sprzyjać napływowi nowego kapitału oraz kształtuje rozwój przedsiębiorstw już obecnych w naszym kraju, które lokują wypracowane zyski w swój dalszy rozwój.

Pojawiają się też nowe możliwości współpracy między innymi w obszarze energetyki jądrowej, jak również dywersyfikacji źródeł energii i infrastruktury energetycznej, cyberbezpieczeństwa, technologii obronnych oraz nauk ścisłych. Nowe kierunki rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej dają nadzieję na silne impulsy ożywienia inwestycyjnego po kryzysie spowodowanym przez koronawirus. Warto także pamiętać, że amerykańskie korporacje, które dotychczas zbudowały w naszym kraju swoje ważne oddziały będące często centralnymi lokalizacjami na cały region Europy Środkowej i Wschodniej, to liderzy innowacyjności, która przyczyni się do podnoszenia konkurencyjności całej gospodarki podczas wychodzenia z recesji. Przykładem są tu chociażby sprzyjające cyfryzacji społeczeństwa i całej gospodarki rozwiązania informatyczne dostarczane przez amerykańskich liderów branży IT.

Najbliższe miesiące będą więc próbą wytrzymałości naszego rynku na szok spowodowany koronawirusem. Ten czas pokaże, czy przy nadal sprzyjającym klimacie inwestycyjnym, w którym dotychczas funkcjonowali inwestorzy, będziemy umieć kształtować polską gospodarkę, budując jej innowacyjność, konkurencyjność i odporność.

Z prezesem Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce, Tonym Houshem, rozmawiała Halina Ostas.


IAR/ho