Redakcja Polska

Komisja Europejska podała prognozy wzrostu PKB dla Polski. Dane są obiecujące

11.02.2021 11:22
Polska gospodarka w tym roku będzie się rozwijała w tempie 3,1 procent PKB. W przyszłym roku natomiast wzrost PKB wyniesie 5,1 procent i będzie to jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Tak wynika z prognoz gospodarczych przedstawionych przez Komisję Europejską.
Audio
  • KE: wzrost PKB w Polsce w tym roku 3,1 procent, a w przyszłym 5,1 procent. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Budynek Berlaymont - główna kwatera Komisji Europejskiej
Budynek Berlaymont - główna kwatera Komisji Europejskiej Shutterstock.com / glen photo

W analizie dotyczącej Polski unijni eksperci napisali, że przedłużenie ograniczeń związanych z pandemią na początku tego roku wpłynie negatywnie na aktywność gospodarczą. Odbicie nastąpi w drugiej połowie roku wraz z przyspieszeniem szczepień i łagodzeniem ograniczeń. Prywatna konsumpcja będzie głównym czynnikiem ożywienia napędzanego między innymi przez korzystną sytuację na rynku pracy. Przyczyni się do tego także napływ inwestycji.

W przyszłym roku polska gospodarka będzie rozwijała się w tempie 5,1 procent PKB, co będzie czwartym wynikiem w Unii Europejskiej. Lepiej od Polski ze skutkami pandemii i ożywieniem gospodarczym będą sobie radzić Słowacja i Malta z PKB na poziomie 5,4 procent, następnie Hiszpania - 5,3 procent oraz Słowenia, której PKB wyniesie 5,2 procent.

Komisja Europejska opublikowała dziś także dane dotyczące inflacji. W Polsce, w przeciwieństwie do większości unijnych krajów, wyraźnie wzrosła ona w ubiegłym roku do poziomu 3,7 procent, napędzana głównie przez rosnące ceny usług i żywności. Natomiast w tym roku ma spaść do 2,3 procent.


IAR/dad

Berlin: zebrała się polsko-niemiecka komisja ekspertów ds. miejsca pamięci i spotkań z Polską

11.02.2021 08:46
Przy okazji inauguracyjnego posiedzenia polsko-niemieckiej komisji ekspertów ds. utworzenia miejsca pamięci i spotkań z Polską w środę w Berlinie minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas podkreślił, że miejsce to musi być "jednocześnie historyczne i przyszłościowe, niemiecko-polskie i europejskie".

Mateusz Morawiecki: Nord Stream 2 nie jest rekompensatą, to krok za plecami Europy

11.02.2021 11:15
Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że zgadza się z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, że powojenne długi nie zostały spłacone. Odniósł się w ten sposób do słów niemieckiego prezydenta, że strona niemiecka ma do spłacenia dług za wojenne zbrodnie wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest "jednym z ostatnich mostów między Europą a Rosją".

Wypowiedź Steinmeiera otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za szkody wojenne. Wiceszef MSZ nie ma wątpliwości

11.02.2021 10:32
Wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera o Nord Stream 2, choć niedopuszczalna, to otwiera dyskusję o zadośćuczynieniu za nierozliczone szkody wyrządzone przez Niemcy w II wojnie światowej - powiedział wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Wiceminister spraw zagranicznych pytany był w czwartek w Polskim Radiu 24 o wypowiedź prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera opisywaną m.in. przez dziennik "The Times". Brytyjska gazeta podała w środę, że Steinmeier ocenia, iż z powodu nazistowskich zbrodni Niemcy mają dług wobec Rosji, a gazociąg Nord Stream 2 jest jednym z ostatnich "mostów" między Europą a Rosją.