O akcie wandalizmu mieszkający tam Polacy zawiadomili policję, władze miasta i polski konsulat. - Zrobimy wszystko co w naszej mocy aby zainstalowano przy pomniku monitoring. Jerzy Popiełuszko to nie tylko ksiądz i błogosławiony kościoła katolickiego, ale również wojownik o wolność. Bez niego niemożliwe byłoby pokonanie komunizmu w Polsce - powiedział konsul generalny Adrian Kubicki.
Wcześniej konsul informował o sprawie w mediach społecznościowych. "Akt dewastacji pomnika księdza Popiełuszki na Greenpoincie trafił dziś na pierwsze strony gazet w kilku lokalnych mediach" - napisał w czwartek na Twitterze Adrian Kubicki.
Za opisanie sprawy dyplomata podziękował takim mediom jak: News12, New York Daily News, Radio RAMPA, "Nowy Dziennik". "To edukacyjny moment dla nas wszystkich, by poznać znaczenie symboli, które nas otaczają" - napisał konsul Kubicki.
00:48 11061764_1.mp3 W nowojorskiej dzielnicy Greenpoint nieznani sprawcy zdewastowali pomnik księdza Jerzego Popiełuszki. Monument między innymi obsypano śmieciami i namalowano na nim antypolskie hasła. Materiał Macieja Rusińskiego (IAR)
Podczas poprzednich aktów wandalizmu malowano pomnik na czerwono, pisano na nim hasła "Za Stalina i Lenina" oraz odtrącono figurze głowę.
Wydział ds. przestępstw z nienawiści nowojorskiej policji poinformował na Twitterze, że prowadzi "intensywne śledztwo w sprawie wandalizmu pomnika Jerzego Popiełuszki, polskiego księdza zamordowanego w 1984 roku za działalność w Solidarności". "Jesteśmy świadomi znaczenia, jakie ma to dla lokalnej Polonii" - napisano.
Za wszczęcie dochodzenia w sprawie "tego przykrego aktu wandalizmu" podziękował konsul Kubicki. "Pomnik Popiełuszki na Greenpoincie jest ważnym punktem orientacyjnym dla polskiej społeczności w Nowym Jorku, mieście stojącym na straży tolerancji i wolności. Ksiądz Popiełuszko walczył o te wartości przez całe swoje życie" - napisał na Twitterze polski dyplomata.
Granitowy monument upamiętniający zamordowanego księdza Jerzego Popiełuszkę powstał w 1986 roku z inicjatywy Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jego autorem jest polonijny rzeźbiarz Stanisław Lutostański.
IAR/dad