Redakcja Polska

Dzięki Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu kolej powróci do Łomży i Orzysza

06.08.2021 16:07
Łomża wróci na kolejową mapę Polski. Ma to umożliwić inwestycja, która jest elementem tak zwanego kolejowego komponentu Centralnego Portu Komunikacyjnego. W piątek spółka CPK podpisała umowę na prace przygotowawcze do budowy trasy, która skomunikuje między innymi Ostrołękę, Łomżę, Orzysz i Kolno.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneCPK/Twitter

Jak mówił wiceminister infrastruktury odpowiedzialny z budowę CPK Marcin Horała, jest to element walki z tak zwanym wykluczeniem komunikacyjnym. Po wybudowaniu tej linii czas przejazdu z Warszawy do Łomży wyniesie 1 godzinę i 15 minut. Przedstawiciele CPK podpisali wartą ponad 20 milionów złotych umowę z konsorcjum spółek: Egis Rail, Egis Poland i JAF Geotechnika. O wyborze tych firm zdecydowały dwa czynniki: cena i doświadczenie personelu.

Na przygotowanie kluczowych trzech etapów studium wykonalności, konsorcjum będzie miało 14 miesięcy. Realizacja i rozliczenie całej umowy może potrwać do 19 miesięcy, ponieważ w skład zamówienia na odcinku Ostrołęka - Łomża wchodzi także dokumentacja geologiczna i mapy do celów projektowych. W ramach niej powstanie analiza przebiegów planowanej linii kolejowej oraz dodatkowe specjalistyczne opracowania: techniczne, środowiskowe i ekonomiczne. Na ich podstawie spółka CPK wskaże preferowany przebieg linii. Planowane są także konsultacje społeczne w sprawie przebiegu linii.

Program kolejowy CPK zakłada budowę łącznie prawie 1800 km nowych linii, które mają powstać do końca 2034 roku. Na te inwestycje składa się w sumie 12 tras kolejowych, w tym 10 „szprych” prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK.


IAR/dad

Kryscina Cimanouska udziela pierwszego wywiadu. "Cieszę się, że jestem bezpieczna"

06.08.2021 13:00
Cieszę się, że jestem bezpieczna, chcę zostać w sporcie, kontynuować swoją karierę tutaj - mówiła w czwartek w Warszawie białoruska sprinterka Kryscina Cimanouska. Wyraziła zdziwienie upolitycznieniem jej sporów z białoruskimi działaczami, zachęcała do otwartego mówienia o przypadkach nacisków.

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: w ambasadorze Brzezinskim będziemy mieli sojusznika i przyjaciela

06.08.2021 15:01
W zakresie aktywności w regionie, bezpieczeństwa, polityki wschodniej, będziemy mieli w osobie ambasadora Marka Brzezinskiego sojusznika i przyjaciela – ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Nie powinniśmy koncentrować się na sprawach, co do których pojawiają się kwestie sporne - uważa Przydacz.