Eurostat podał, że liczba bezrobotnych w naszym kraju wyniosła 574 tys. we wrześniu wobec 575 tys. miesiąc wcześniej. W całej UE stopa bezrobocia w tym ujęciu wyniosła we wrześniu 6,7 proc. W sierpniu było to 6,9 proc. Z kolei wyrównana sezonowo stopa bezrobocia w strefie euro wyniosła 7,4 proc. we wrześniu wobec 7,5 proc. w poprzednim miesiącu.
Z kolei jak prognozuje w opublikowanym we wtorek raporcie Agencja Moody's, polska gospodarka wzrośnie w tym roku o 5,1 proc., napędzana przez konsumpcję i inwestycje.
W 2022 r. agencja spodziewa się niewielkiego zmniejszenia tempa wzrostu PKB do ok. 4,5 proc. Moody's przewiduje też, że w 2022 r. deficyt sektora finansów publicznych zmniejszy się do 2 proc. PKB, a dług sektora instytucji rządowych i samorządowych zmniejszy się do 56 proc. w tym i 54,1 proc. w przyszłym roku.
Solidne podstawy makroekonomiczne
Komentując raport Moody's, minister finansów Tadeusz Kościński podkreślił, że polska gospodarka jest silna dzięki solidnym podstawom makroekonomicznym.
- Pomimo ogromnego wsparcia, jakiego udzieliliśmy przedsiębiorcom dotkniętym skutkami pandemii, nasz dług publiczny jest umiarkowany i będzie sukcesywnie spadał - powiedział szef resortu finansów.
Dodał, że światowe agencje dostrzegają dynamiczny powrót polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu i stabilność naszych finansów.
- Podkreślają też, że przed Polską rysuje się korzystna perspektywa gospodarcza na najbliższe lata - zaznaczył.
Perspektywa ratingu jest stabilna
W piątek agencja Moody's nie dokonała aktualizacji oceny kredytowej Polski. Oznacza to, że według Moody's długoterminowy rating Polski w walucie obcej nadal znajduje się na poziomie "A2", a jego perspektywa jest stabilna.
We wtorkowym raporcie wśród ryzyk dla Polski agencja wskazała spór Polski z UE dotyczący sądownictwa.
Źródło: DoRzeczy/PAP/dad