Polskie Radio
Section05

gospodarka niemiec

Na kogo powinni głosować Polacy gdyby byli Niemcami?  

Czy naprawdę Polska potrzebuje deregulacji? A może pod tymi hasłami kryją się zupełnie inne potrzeby? Czy działania zespołu Rafała Brzoski podniosą polski PKB? Na kogo powinni głosować Polacy gdyby byli Niemcami?  Od rezultatu wyborów w Niemczech zależy także kondycja naszej gospodarki. Wspólny budżet obronny dla całej UE to szansa dla nas, czy dla Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa? Na koniec zastanowimy się czy NBP powinien interweniować na rynku i osłabić złotego,  żeby ratować polskie mleczarnie oraz gdzie Polacy masowo kupowali mieszkania w 2024 roku. Gościem Magdaleny Biednik i Rafała Hirscha jest Maciej Bukowski ekonomista WISE Europa oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych UW.
Zobacz więcej na temat:  deregulacja NBP Unia Europejska

Kupowanie mieszkań przestaje się opłacać?

Czy w 2025 roku czeka nas stabilizacja cen na rynku mieszkaniowym? Dlaczego fliperzy powoli wycofują się z rynku mieszkaniowego? W których miastach w Polsce w tym roku ceny będą najbardziej spadać? O tym Magdalena Biednik i Rafał Hirsch rozmawiają z ekspertem serwisu rynekpierwotny.pl Markiem Wielgo. Z kolei ekonomista Ignacy Morawski zdradza, czego niemieccy przedsiębiorcy zazdroszczą Polsce i kiedy zaczną spadać stopy procentowe? Czy będzie szansa na tańsze kredyty?
Zobacz więcej na temat:  kredyt mieszkaniowy mieszkania

"Lepiej niż w Niemczech". Niemieccy przedsiębiorcy chwalą Polskę

Coraz więcej niemieckich przedsiębiorstw przenosi się do Polski - pisze niemiecki magazyn "Focus" w swoim serwisie internetowym. Tytuł przywołuje przykład producenta sprzętu AGD - firmy Miele - która zamierza przenieść produkcję do Polski, uzasadniając to obniżeniem kosztów i mniejszą biurokracją. "Focus" zaznacza, że w Polsce jest obecnie około 9,5 tys. firm z niemieckim właścicielem i firm tych wciąż przybywa.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy gospodarka polska Deutsche Welle przedsiębiorstwo rynek pracy

"Niemcy znajdują się w kryzysie". Eksperci nie mają dobrych prognoz dla Berlina

Portal "Bild" poinformował, że badania ekonomistów przynoszą złe informacje o niemieckiej gospodarce. Z przeprowadzonych wiosną prognoz przez pięć wiodących instytutów ekonomicznych wynikało, że gospodarka może się spodziewać minimalnego wzrostu na poziomie 0,3 proc. W czwartek podano korektę do tej prognozy, która wskazuje na spadek o 0,9 punktu procentowego.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia pieniądze kryzys bezrobocie ŚWIAT Europa Niemcy GOSPODARKA