Redakcja Polska

Alok Sharma: szczyt klimatyczny w Glasgow to zwycięstwo ale "kruche"

15.11.2021 16:48
Zakończony w niedzielę szczyt COP26 w Glasgow to zwycięstwo, ale zwycięstwo "kruche" - uważa szef szczytu klimatycznego Alok Sharma. Ustalenia szczytu w Glasgow nie pozwalają na realizację celów z konferencji paryskiej sprzed pięciu lat, ale zobowiązania krajów je przybliżają.
Audio
  • Szczyt COP26 zakończył się porozumieniem [POSŁUCHAJ]
Jest porozumieie na szczycie klimatycznym w Glasgow
Jest porozumieie na szczycie klimatycznym w GlasgowPAP/EPA/ROBERT PERRY

Brytyjski polityk mówił o ograniczeniu wzrostu globalnej temperatury, najlepiej na poziomie jednego stopnia w stosunku do poziomu sprzed rewolucji przemysłowej. To cel wyznaczony jeszcze przez konferencję paryską sprzed sześciu lat. Alok Sharma podkreślił, że delegatom udało się sprawić, iż cel ów wciąż jest "żywy", ale jego puls nazwał słabym.

Ustalenia szczytu w Glasgow nie pozwalają na realizację celów z konferencji paryskiej, ale zobowiązania krajów przybliżają ich osiągnięcie. Co więcej, w dokumencie znalazł się też apel, by przyszłym roku państwa pokazały dalej idące plany przejścia na zieloną energię. Według ekspertów, to powód do ostrożnego optymizmu. Z drugiej strony na ostatniej prostej obrad Chiny i Indie przeforsowały rozwodnienie zapisów dotyczących odchodzenia od węgla.

Zakończony szczyt pokazał, że odchodzenie od węgla jest dziś częścią głównego nurtu - powiedział Polskiemu Radiu Andrzej Błachowicz, szef londyńskiego think tanku Climate Strategies. Jak powiedział - odchodzenie od węgla jako źródła energii zapowiada wiele państw:

Na ostatniej prostej obrad Chiny i Indie przeforsowały jednak rozwodnienie zapisów dotyczących odchodzenia od węgla. Niemal do ostatniej chwili mowa była o zobowiązaniu do "stopniowego wycofania się" z technologii węglowych, które nie zawierają mechanizmu bezpieczeństwa, pozwalającego na zmniejszenie emisji i wychwycenie części szkodliwych substancji. Teraz jednak tekst mówi tylko o stopniowym "ograniczaniu" ich użycia.

Krytycy i część delegatów są jednak zawiedzeni, że język tych deklaracji został w ostatniej chwili złagodzony. W tekście znalazł się jednak apel, by przyszłym roku państwa pokazały dalej idące plany przejścia na zieloną energię. 

IAR/PP


Zobacz więcej na temat: klimat Wielka Brytania Glasgow

Brytyjskie media: do 600 żołnierzy jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie

15.11.2021 12:34
Grupa zadaniowa brytyjskich sił zbrojnych, licząca do 600 żołnierzy, jest w gotowości do rozmieszczenia na Ukrainie w związku z obawami, że rosyjskie wojska gromadzące się w pobliżu granicy planują inwazję na ten kraj - podał dziennik "Daily Mirror".

MON: coraz większe grupy migrantów są ściągane pod przejście graniczne w Kuźnicy przez białoruskie służby

15.11.2021 14:52
Coraz większe grupy migrantów są ściągane pod przejście graniczne w Kuźnicy przez białoruskie służby - podało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Obrony Narodowej. Resort informuje też o kolejnych prowokacjach Białorusinów m.in. o odgłosach strzałów, oddawanych prawdopodobnie ze ślepej amunicji.

Kraje bałtyckie gotowe poprzeć decyzję Polski ws. artykułu 4. NATO

15.11.2021 16:24
Kraje bałtyckie są gotowe poprzeć decyzję Polski o uruchomieniu artykułu 4. NATO. Mówił o tym dziś prezydent Litwy Gitanas Nauseda na wspólnej konferencji prasowej z przywódcami Łotwy Egilsem Levitsem i Estonii Alarem Karisem. Dziś w Wilnie odbył się szczyt prezydentów trzech krajów bałtyckich.