MSZ w opublikowanym komunikacie poinformowało, że w związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc.
Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie. Pod adresem można też znaleźć zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Strona jest prowadzona również w języku ukraińskim.
Resort przekazał, że w związku z uruchomieniem strony przestaje być aktywny adres: pomochumanitarnaUA@msz.gov.pl. "Wszystkie zgłoszenia, które wpłynęły dotychczas na adres, zostaną przekazane do właściwych instytucji, których przedstawiciele skontaktują się z nadawcami w zależności od zidentyfikowanych potrzeb" - zaznaczyło ministerstwo.
W jaki sposób działa wsparcie?
- Jesteśmy gotowi, jako państwo, do zrobienia wszystkiego, co w naszej mocy, żeby dotrzeć z pomocą zarówno do tych osób, które będą docierały do nas, na nasze terytorium - tym, czym zajmować się będzie MSWiA razem z wojewodami, ale także, żeby pomóc na terytorium Ukrainy - zapowiedział podczas niedzielnej konferencji prasowej Paweł Jabłoński.
Wiceminister wyjaśnił także w skrócie działanie za pośrednictwem strony pomagamukrainie.gov.pl. - Jeżeli ktoś - organizacja pozarządowa, firma czy osoba prywatna -chce pomóc, chce coś przekazać, czy to w Polsce, czy chce przekazać za granicę, będzie mogła zgłosić się poprzez tę stronę internetową, będzie mogła tam wskazać, jakiego rodzaju pomoc może zaoferować - zaznaczył.
Jak dodał, następnie ta osoba zostanie skierowana do właściwego punktu na terenie swojego województwa lub konkretnego powiatu i te dary, lub oferty, które zostaną zaoferowane, będą koordynowane przez wojewodów i przekazywane przez nich do bazy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, a ona będzie przekazywać to w skoordynowany sposób na terytorium Ukrainy.
PAP/IAR/ho