Redakcja Polska

"Dywersyfikację mieliśmy w strategii od lat". Minister klimatu i środowiska o uniezależnieniu od rosyjskiego gazu

29.04.2022 10:37
Minister Anna Moskwa powiedziała, że niektóre państwa europejskie nie są w stanie szybko uniezależnić się od rosyjskiego gazu, choć czasem ich opieszałość wynika z powiązań politycznych
Audio
  • Anna Moskwa dodała, że trudno jednoznacznie stwierdzić, które państwa zaakceptowały żądanie Rosji, żeby za kupowany gaz płacić w rublach [posłuchaj]
Jak pisze Die Weltwoche, zakręcenie kurka z rosyjskim gazem to szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski
Jak pisze "Die Weltwoche", zakręcenie kurka z rosyjskim gazem "to szok dla wielu krajów, ale nie dla Polski"Foto: 63ru78/Shutterstock

Minister przypomniała, że wielu europejskich polityków było i jest zatrudnionych w Gazpromie. Anna Moskwa przyznała, że przykładem są Austria i Niemcy, choć dodała, że w Niemczech "coś się zaczyna zmieniać". Anna Moskwa dodała, że trudno jednoznacznie stwierdzić, które państwa zaakceptowały żądanie Rosji, żeby za kupowany gaz płacić w rublach. Poinformowała, że 10 firm otworzyło pozwalające na to rachunki bankowe, ale podkreśliła, że nie oznacza to, że zdecydowało się na to dziesięć państw. 

Minister klimatu i środowiska powiedziała, że kwestia kupowania gazu od Rosji będzie jednym z głównych punktów debaty podczas zwołanego na 2 maja spotkania unijnych ministrów do spraw energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska powiedział, że Polska buduje swoją suwerenność energetyczną, by uniezależnić się od rosyjskich dostaw i współpracuje w tej kwestii z innymi europejskimi krajami.

Polityk podkreślił, że budujemy w ten sposób także europejską solidarność energetyczną. Zdaniem Ireneusza Zyski świadczy o tym między innymi budowa interkonektorów przesyłu gazu między Polską a Czechami, Słowacją i Litwą. "Na początku maja zostanie uruchomiony interkonektor z Litwy, będziemy mogli korzystać także z gazu pochodzącego z terminalu regazyfikacji w Kłajpedzie - to dodatkowe źródło zaopatrzenia" - zaznaczył. 

Wiceminister klimatu dodał, że suwerenność energetyczną nasz kraj buduje także poprzez rozwój odnawialnych źródeł energii i zastosowanie nowych technologii, które pozwalają w większym stopniu wykorzystywać stabilne źródła energii - jak biogaz, a także budowę magazynów energii. Ma to pozwolić Polsce uniezależnić się energetycznie w ciągu 20 lat.

IAR/ks