Prezydent Emmanuel Macron miał zauważyć u brytyjskiego premiera "duży entuzjazm" dla tego pomysłu. Do propozycji Francji odniósł się także rzecznik Downing Street, który stwierdził, że "Londyn od zawsze szukał sposobów na partnerstwo z podobnie myślącymi krajami demokratycznymi" w związku z czym "rozważy taki pomysł". Równocześnie podkreślił, że Wielka Brytania wystąpiła z UE, aby mieć kontrolę nad sytuacją migracyjną na swojej granicy "i to się nie zmieni".
Wielka Brytania nie jest formalnie członkiem Unii Europejskiej od 1 lutego 2020 roku. Od 1 stycznia 2021 r. podstawą relacji UE-Wielka Brytania jest Umowa o handlu i współpracy.
Wielka Brytania nie mogłaby być w awangardzie udzielania wsparcia, by mogła się bronić przeciw Rosją, gdyby nadal była w Unii Europejskiej - powiedział w niedzielę brytyjski premier Boris Johnson.
"Nie sądzę, że Wielka Brytania w ramach Unii Europejskiej i w swego rodzaju matrycy wspólnej polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa, którą wtedy mieliśmy, byłaby na czele, jako pierwszy kraj europejski, który uzbroiłby Ukraińców, dając im środki potrzebne do obrony" - mówił Johnson w rozmowie z amerykańską stacją CNN.
"Myślę, że to świadczy o kraju, który myśli o sprawach w inny sposób, który patrzy na świat z bardziej globalną perspektywą i jest ambitny. Nie oznacza to, że jesteśmy mniej europejscy. Nadal jesteśmy Europejczykami, ale myślę, że mamy bardziej globalne podejście" - wyjaśnił szef brytyjskiego rządu.
Zapytany o to, czy Wielka Brytania ma się lepiej niż sześć lat temu, gdy była jeszcze w UE, Johnson odparł: "Ma się (lepiej). Podam przykład. Dzięki przyjętemu przez nas stanowisku mieliśmy niezależną agencję medyczną, która mogła zapewnić, że pierwsza na świecie szczepionka przeciw koronawirusowi, która została podana w Wielkiej Brytanii".
W czwartek minęło sześć lat od referendum, w którym Brytyjczycy - stosunkiem głosów 52 proc. do 48 proc. - opowiedzieli się za wystąpieniem z UE.
IAR/ks