Redakcja Polska

Niemcy: rządowy spór wokół energetyki jądrowej

13.07.2022 14:14
W rządzie kanclerza Olafa Scholza pojawił się spór wokół przedłużenia pracy ostatnich trzech niemieckich elektrowni jądrowych. SPD i Zieloni chcą je zamknąć do końca bieżącego roku. Sprzeciwiają się temu FDP i opozycyjna CDU
Audio
  • Niemcy: rządowy spór wokół energetyki jądrowej [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneChristian Schwier/Shutterstock

Twardym wyrazicielem oporu wobec linii SPD i Zielonych jest szef frakcji współrządzących liberałów Christian Dürr"W obliczu aprobowanego na Kremlu szantażu gazowego nie powinniśmy się zastanawiać nad kontynuacją eksploatacji naszych elektrowni jądrowych" - podkreślił. 

Sugestia Zielonych, że powrót do węgla jest bardziej ekologiczny, niż przedłużenie funkcjonowania energetyki atomowej, wzbudził też oburzenie w obozie chadecji.

"Ta postawa jest nie tylko skrajnie nieodpowiedzialna, ale też najzwyklej naiwna" - zaznaczył szef CDU Friedrich Merz. Zaskoczenia nie ukrywał też lider siostrzanej CSU. "Poczynaniom Zielonych przeczą niezbicie statystyki i elementarna logika. Mam nadzieję, że niektórzy decydenci pójdą po rozum do głowy" - powiedział Markus Söder

Niemieckie spory rozgorzały po tym, gdy rosyjski koncern Gazprom wstrzymał przepływ gazu przez rurociąg Nord Stream 1. Niemniej kilka dni temu większość koalicyjna odrzuciła wniosek chadeków o przedłużenie pracy elektrowni jądrowych.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: energia atomowa Niemcy

Kolejny lądowy odcinek Baltic Pipe po odbiorze technicznym

11.07.2022 11:33
Urząd Dozoru Technicznego wydał zgodę na eksploatację ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce - Niechorze-Płoty - poinformowały: Gaz-System i UDT. Odcinek ma długość 41 km i łączy gazociąg podmorski z krajowym systemem przesyłowym. "Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski" - podkreślił Urząd.

Unia Europejska inwestuje 1,8 mld euro w innowacyjne projekty 9 krajach, w tym w Polsce

12.07.2022 12:58
Unia Europejska inwestuje ponad miliard 800 milionów euro w innowacyjne projekty w 9 krajach, w tym w Polsce. Chodzi o projekty z dziedziny czystych technologii.

Komisja Europejska zmienia plany w sprawie 7. pakietu sankcji wobec Rosji

13.07.2022 09:45
Początkowo miała rozesłać propozycje krajom członkowskim w piątek, teraz ma przedstawić je w niedzielę lub poniedziałek.