Redakcja Polska

Gazociąg Polska - Słowacja jest gotowy do przesyłu komercyjnego

26.08.2022 12:04
Oddano do użytku gazociąg międzysystemowy Polska-Słowacja. To połączenie, którym gaz będzie można przesyłać w jedną i drugą stronę. W uroczystości biorą udział szefowie rządów obu krajów - Mateusz Morawiecki i Eduar Heger.
Audio
  • Połączenie gazowe między Polską a Słowacją uruchomione. Premierzy obu krajów w miejscowości Strachocina koło Sanoka uruchomili gazociąg łączący Polskę i Słowację. Materiał Pawła Pawlicy (IAR)
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Słowacji  Eduar Heger.
Premier Polski Mateusz Morawiecki i premier Słowacji Eduar Heger. Źródło: Twitter/Gaz System

Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki powiedział, że to bardzo ważna inwestycja strategiczna. Podkreślił, że otwarty interkonektor wzmocni bezpieczeństwo nie tylko Polski i Słowacji, lecz także regionu Trójmorza. - To nie jest tylko połączenie Polska-Słowacja, to gazociąg, który tworzy perspektywę zasilania w gaz naszego regionu gazem praktycznie ze wszystkich kierunków świata - dodał premier.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował za zaangażowanie w projekt premierowi Słowacji Eduardowi Hegerowi. Jak podkreślił, gazociąg powstały w ramach korytarza Północ-Południe daje możliwość jeszcze większego uniezaleznienia się od Rosji.

Posłuchaj
00:24 11907408_1.mp3 Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że gazociąg między Polską a Słowacją jest gazociągiem strategicznym (IAR)

 

Szef polskiego rządu zwrócił również uwagę, że inwestycja została wykonana w terminie.

Stępień: gazociąg gotowy do przesyłu komercyjnego

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień powiedział, że gazociąg Polska - Słowacja jest gotowy do przesyłu komercyjnego, który nastąpi w drugiej połowie roku. Tomasz Stępień dodał, że to drugi z trzech międzynarodowych połączeń, który spółka zainicjowała, wybudowała i będzie eksploatować. Jak powiedział, budowa gazociągu Polska - Słowacja była trudnym przedsięwzięciem.


Posłuchaj
00:18 11907527_1.mp3 Tomasz Stępień powiedział, że budowa gazociągu Polska - Słowacja była trudnym przedsięwzięciem (IAR)

 

Prezes Stępień przypomniał, że niedługo zostanie oddana do użytku inna strategiczna inwestycja - gazociąg Baltic Pipe. - W tym samym czasie gazociąg Baltic Pipe, gazociąg łączący polski system gazowy poprzez Danię ze złożami w Norwegii w zasadzie jest już nagazowywany, otrzymał certyfikację i napełniamy go w tej chwili gazem i za miesiąc od dziś będziemy również celebrować otwarcie i uruchomienie tamtej magistrali - podkreślił.

Posłuchaj
00:20 11907527_2.mp3 Prezes Stępień przypomniał, że niedługo odbędzie się oddanie do użytku innej strategicznej inwestycji - gazociągu Baltic Pipe (IAR)

 

Dwukierunkowe połączenie

Liczący niecałe 170 kilometrów interkonektor po stronie polskiej jest zlokalizowany w województwie podkarpackim - przebiega przez trzy gminy Sanok, Bukowsko oraz Komańcza i ma długość ponad 60 kilometrów, a ponad sto kilometrów biegnie po stronie słowackiej. Jego długość po stronie słowackiej wynosi ponad sto kilometrów. To połączenie dwukierunkowe, którym rocznie będzie można tłoczyć blisko sześć miliardów metrów sześciennych gazu w kierunku Polski i blisko pięć miliardów w stronę słowacką. Połączenie zabezpieczy dostawy surowca w sytuacjach kryzysowych oraz umożliwi eksport gazu z Polski dostarczanego przez terminal LNG w Świnoujściu.

To kolejne międzysystemowe połączenie gazowe, które uruchomiono w tym roku. W maju oddano do użytku interkonektor gazowy Polska-Litwa.

Nowy gazociąg to połączenie, którym gaz będzie można przesyłać w jedną i drugą stronę.

IAR/dad

Ostrzał Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. "Sytuacja radiacyjna w Polsce jest w normie"

26.08.2022 09:25
Jak zapewnia Państwowa Agencja Atomistyki, po ostrzale Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej sytuacja radiacyjna w Polsce pozostaje w normie. Rosjanie po raz kolejny zaatakowali elektrownię w czwartek.

"La Repubblica": rosyjska agentka w dowództwie NATO we Włoszech

26.08.2022 10:11
"Rosyjska agentka w NATO we Włoszech"- takim tytułem rzymski dziennik "La Repubblica" opatrzył w piątek artykuł na temat szpiegowskiej operacji Moskwy. Jak zaznacza gazeta, "agentka wywiadu wojskowego krążyła przez 10 lat między Rzymem a Neapolem, przenikając do dowództwa atlantyckiego oraz amerykańskiego" i weszła w relacje z dziesiątkami oficerów.

"To nie jest wojna tylko Putina". Grupa ponad 50 europosłów chce zakazu wizowego dla Rosjan

26.08.2022 12:26
Grupa ponad 50 eurodeputowanych zaapelowała o wprowadzenie unijnego zakazu wydawania wiz turystycznych dla Rosjan. Pod listem do liderów europejskich instytucji podpisało się 13 polskich europosłów - Jerzy Buzek, Witold Waszczykowski, Adam Jarubas, Beata Kempa, Marek Balt, Kosma Złotowski, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Halicki, Jacek Saryusz-Wolski, Zbigniew Kuźmiuk, Dominik Tarczyński, Łukasz Kohut i Anna Zalewska. Kilka dni wcześniej swój apel w tej sprawie opublikowała europosłanka Anna Fotyga. Szczegóły zna brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.