Redakcja Polska

Komisja Europejska zgodziła się na wsparcie dla firm działających na polskim rynku gazu

22.12.2022 15:07
Komisja Europejska poinformowała, że zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą.
KE zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazu
KE zatwierdziła polski program o wartości 3 mld euro na wsparcie firm działających na polskim rynku gazushutterstock/MAXSHOT.PL

Polska zgłosiła Komisji Europejskiej program wsparcia w wysokości 3 mld euro dla firm działających na polskim rynku gazu. Będą mogły z niego skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz duże firmy działające na polskim rynku gazu, w szczególności sprzedawcy oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym.

Instytucje kredytowe i inne instytucje finansowe są wyłączone z programu.

W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Maksymalna cena w UE

To kolejna dobra wiadomość związane z bezpieczeństwem energetycznym. Wcześniej kraje UE porozumiały się w sprawie limitów cenowych na gaz, by uniknąć sytuacji z lata, kiedy ceny błękitnego paliwa osiągały rekordowe poziomy. Kompromis zawarli ministrowie energii krajów członkowskich na spotkaniu w Brukseli.

Ministrowie energii krajów członkowskich ustalili, że pułap cenowy wyniesie 180 euro za megawatogodzinę i ma objąć wszystkie europejskie huby. To znaczy, że mechanizm korekcyjny rynku będzie uruchamiany, jeśli cena gazu przekroczy 180 euro za megawatogodzinę przez trzy dni.

180 euro to cena znacznie niższa od tej, którą proponowała Komisja Europejska. Bruksela chciała, by było to 275 euro, co większość krajów nazwała żartem i wynegocjowała obniżenie pułapu. Wraz z pułapami cenowymi na gaz przyjęto także przepisy dotyczące dobrowolnych, wspólnych zakupów gazu oraz mechanizmu solidarności przewidującego dzielenie się błękitnym paliwem w sytuacjach kryzysowych.

 
 
PAP/IAR/dad

Kreml oskarża Ukrainę o przeciąganie wojny i dąży do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa

23.12.2022 09:29
Putin i Kreml konsekwentnie kontynuują narrację, podważającą suwerenność Ukrainy i oskarżającą ją o "przeciąganie wojny", dążąc do rozmów z Zachodem z pominięciem Kijowa – pisze w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Stosunki polsko-ukraińskie. Jakub Kumoch: podzielenie nas to dla Rosji ważny cel

23.12.2022 11:41
Prezydencki minister Jakub Kumoch powiedział "DGP", że "wszelkie rosyjskie agresje wzmagają współpracę polsko-ukraińską". - Podzielenie nas jest dla Rosji ważnym celem, jego następstwem wchłonięcie Ukrainy przy biernej postawie Polski. My się na to nie zgadzamy, bo utracilibyśmy bezpieczeństwo - oświadczył.

Prof. Żurawski vel Grajewski : Francja i Niemcy nie chcą za dużej obecności militarnej USA w Europie

23.12.2022 12:52
– Jeśli Rosja poniesie klęskę, to będzie się ona wiązała z redukcją politycznego znaczenia Francji i Niemiec; oba te państwa nie chcą do tego dopuścić – mówi portalowi tvp.info. politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.