Redakcja Polska

Agencja Fitch utrzymała rating Polski. "Stabilna perspektywa"

14.01.2023 08:30
Agencja Fitch ogłosiła decyzję o utrzymaniu oceny ratingowej Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej. "Stabilna perspektywa odzwierciedla nasze oczekiwania, że polska gospodarka pozostanie odporna na zewnętrzne szoki oraz wyzwania makroekonomiczne" - podano.
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną
Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A-" z perspektywą stabilnąShutterstock

Jak oceniła agencja, wsparciem dla utrzymania ratingu jest stabilny wzrost gospodarczy w ostatnich latach, stosunkowo solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu do krajów z podobnym ratingiem. Według Fitch stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla solidne perspektywy wzrostu polskiej gospodarki oraz jej wysoką odporność na szoki zewnętrzne oraz rosnące wyzwania makroekonomiczne.

Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy spadnie z szacowanych wcześniej 5,7 proc. w roku 2022 do 1,1 proc. w 2023 roku z powodu spowolnienia aktywności gospodarczej u głównych partnerów handlowych Polski oraz spowolnienia popytu krajowego. Agencja przewiduje, że gospodarka ożywi się w roku 2024 i wzrośnie wówczas o 2,6 proc.

Agencja uznała, że udane starania Polski o dywersyfikację źródeł dostaw energii oznaczają, że ryzyko związane z gazem lub zakłóceniami w dostawach węgla tej i kolejnej zimy są stosunkowo niewielkie.

Fitch potwierdził rating Polski

Według Fitch, czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to w przypadku finansów publicznych konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która poprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB oraz dowody na to, że perspektywy trwałego i wyższego wzrostu PKB prowadzą do szybszej konwergencji dochodów zbliżonych do krajów z oceną ratingową "A" poparte działaniami, które nie prowadzą do nierównowagi makroekonomicznej i zewnętrznej.

Z drugiej strony obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku utrzymującego się wzrostu długu publicznego spowodowanego poluzowaniem polityki fiskalnej, spadku konkurencyjności wynikającego z utrzymującej się na wysokim poziomie inflacji oraz wyższymi cenami energii, co prowadzić może do istotnie niższego średniookresowego wzrostu i trwałego pogorszenia sytuacji w finansach zewnętrznych. Rating może być również obniżony w przypadku znacznego pogorszenia sprawowania rządów, potencjalnie dalszego osłabienia stosunków z UE oraz utraty wiarygodności polityki makroekonomicznej i fiskalnej.


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: fitch gospodarka polska rating

Odszkodowania za straty wojenne. Polska wystąpiła do senatorów USA o wsparcie

13.01.2023 14:50
Polska dyplomacja podejmuje kolejną inicjatywę mającą na celu wyegzekwowanie odszkodowań wojennych od Niemiec. Wiceszef MSZ Arkadiusz Mularczyk zwrócił się ze specjalną prośbą do dwóch senatorów z USA.

Praca zdalna zostaje wprowadzona do Kodeksu pracy

13.01.2023 14:48
Sejm zakończył prace nad zmianami w Kodeksie pracy. Posłowie rozpatrywali poprawki Senatu do nowelizacji, która wprowadza między innymi definicję pracy zdalnej.

Małe reaktory jądrowe. Orlen: mamy wsparcie Polskiej Agencji Atomistyki

14.01.2023 10:11
Jak przekazał dyrektor wykonawczy ds. inwestycji kapitałowych PKN Orlen Robert Śleszyński, koncern jest w ciągłym dialogu z Państwową Agencją Atomistyki w sprawie oceny technologii małych reaktorów jądrowych SMR.

Polscy naukowcy potwierdzili kosmiczne pochodzenie znalezionego w Polsce meteorytu

14.01.2023 14:43
Jednoznacznych dowodów na kosmiczny rodowód odłamka dostarczyły pomiary radioizotopowe przeprowadzone w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku