Redakcja Polska

Janusz Wojciechowski: Unia powinna dofinansować tranzyt zboża z Ukrainy

21.08.2023 10:53
Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że rozwiązaniem problemu ukraińskiego zboża powinny być przedłużenie zakazu jego importu oraz unijne dopłaty do tranzytu. Gość Programu 3 Polskiego Radia podkreślił, że Unia Europejska powinna wspierać Ukrainę przede wszystkim finansowo.
Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskiego zboża
Janusz Wojciechowski o imporcie ukraińskiego zbożaPowerhouse Productions/Shutterstock

Janusz Wojciechowski zaproponował, by Unia sfinansowała, w ramach pomocy Ukrainie, transport zboża do wyznaczonych portów, z których ziarno byłoby wysyłane do Afryki i Azji. - Moim zadaniem jest przekonanie Komisji Europejskiej i państw członkowskich, że po pierwsze Unia powinna dofinansować tranzyt zboża z Ukrainy do portów i do państw trzecich, a po drugie powinna przynajmniej do końca roku przedłużyć zakaz importowy do tych pięciu krajów, w tym do Polski - tłumaczył.

Unijny komisarz dodał, że import zbóż z Ukrainy do państw przygranicznych jest rozwiązaniem szkodliwym także dla ukraińskich rolników. - To jest w dużej mierze handel spekulacyjny - wykorzystywany jest fakt, że w ogarniętej wojną Ukrainie są niskie ceny i niektórzy próbują robić na tym interesy. Nie powinno się w tym pomagać. Dlatego handel przygraniczny powinien być zablokowany, tak jak jest teraz, a Ukrainie należy pomóc w tranzycie, bo to jest solidarność na poziomie światowym, gdyż są kraje, które bardzo potrzebują ukraińskiego ziarna - mówił Janusz Wojciechowski.

Wojciechowski: transport ziarna przez Polskę się po prostu nie opłaca

- Transport ziarna z Ukrainy przez Polskę - on się po prostu nie opłaca. Jeśli Ukraina ma swoje rynki tradycyjne w Indonezji na przykład czy Egipcie, to droga na te rynki nie prowadzi przez Polskę. Jeżeli jest otwarte Morze Czarne, tak jak to było przed wojną, to nie było żadnej presji eksportowej na Polskę, to się nie opłacało Ukrainie. Ale teraz, kiedy zablokowane jest Morze Czarne, to oczywiście muszą być znalezione alternatywne drogi - powiedział Wojciechowski.

Dodał, że Ukraina ma do wyeksportowania ok. 4 mln ton ziarna miesięcznie. UE - wskazał - jest w stanie przeprowadzić tranzyt takiej ilości ziarna do portów, ale "na to są potrzebne fundusze".

Zakaz importu zbóż z Ukrainy został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja. Zastąpił jednostronne decyzje w sprawie embarga wprowadzone przez państwa graniczące z napadniętym krajem. Objął cztery rodzaje zbóż: pszenicę, kukurydzę, rzepak i słonecznik. Nie mogą być one importowane z Ukrainy do Polski, Bułgarii, Rumunii, na Słowację i Węgry. Zakaz obowiązuje do 15 września.



PR3/IAR/PR24/dad

"The Spectator": nazistowska przeszłość Niemiec czyni je podatnymi na rosyjską infiltrację

21.08.2023 09:23
Niemiecka nieufność wobec własnych agencji szpiegowskich, co jest spuścizną nazistowskiej dyktatury, powoduje, że Niemcy są wyjątkowo podatne na rosyjską infiltrację - pisze w najnowszym numerze brytyjskiego tygodnika "The Spectator" Nigel Jones, historyk i dziennikarz.

Polonia w USA upamiętniła Bitwę Warszawską. "Ważne jest przekazywanie wartości kolejnym pokoleniom"

21.08.2023 09:41
Złożeniem kwiatów pod pomnikami, okolicznościowymi wystąpieniami i mszą świętą uczciła Polonia w niedzielę 103. rocznicę Bitwy Warszawskiej w amerykańskiej Częstochowie - Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w Pensylwanii.