Redakcja Polska

Kolejny nielegalny transport odpadów z Niemiec. Służby zatrzymały tira przewożącego 25 ton złomu

13.10.2023 14:41
Transport 25 ton złomu, który nielegalnie został wwieziony do Polski z Niemiec, zatrzymali funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ze Zgorzelca (woj. dolnośląskie). "Odbiorca nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie" - podkreślono.
System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który prowadzony jest przez Krajową Administrację Skarbową, przyczynił się do skutecznego zwalczania nielegalnego transportu odpadów
System Elektronicznego Nadzoru Transportu, który prowadzony jest przez Krajową Administrację Skarbową, przyczynił się do skutecznego zwalczania nielegalnego transportu odpadówKAS/Twitter

- Służby celno-skarbowe zatrzymały tira przewożącego złom na autostradzie A4 - poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

W naczepie pojazdu znajdowało się 25 ton odpadów nielegalnie wwiezionych do Polski z Niemiec. - Odbiorca nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia złomu w sposób zgodny z przepisami - podkreśliła Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek.

Kara finansowa do 500 tys. zł

Dodała, że odbiorcy odpadów grozi kara finansowa od 50 tys. zł do 500 tys. zł. - Przypominamy, że transport odpadów podlega zgłoszeniu w Systemie Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT). System SENT to narzędzie do walki z przestępczością transgraniczną. Został stworzony, by rejestrować towary wrażliwe takie jak: paliwo, alkohol, tytoń czy odpady. System ten pomaga funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej w efektywnych kontrolach - podkreśliła rzeczniczka.

System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT), który prowadzony jest przez Krajową Administrację Skarbową, przyczynił się do skutecznego zwalczania nielegalnego transportu odpadów.

Kolejne towary objęte nadzorem

Przemieszczanie odpadów jest monitorowane przez inspektorów WIOŚ, którzy kontrolują podmioty gospodarcze, a inspekcje transportów odpadów wykonywane są przez Inspekcję Transportu Drogowego, Straż Graniczną, Krajową Administrację Skarbową oraz Policję.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 9 października 2023 r., objęte nadzorem zostały również takie towary jak m.in.: odpady farb, lakierów, klejów i szczeliw zawierających rozpuszczalniki organiczne lub inne substancje niebezpieczne, szlamy z nich pochodzące, odpady z usuwania farb lub lakierów, zmywacze farb lub lakierów.

Ze statystyk Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że od 2022 r. wywozimy więcej odpadów niż przywozimy. W 2022 r. z Polski wyjechało 351 tys. ton odpadów. W tym roku ten trend się utrzymuje, bo jak dotąd wyjechało ponad 121 tys. ton odpadów, a import wynosi 109 tys. ton



IAR/PAP/PR24/dad


"Daily Telegraph": Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy

11.10.2023 11:52
Podczas gdy niemiecka gospodarka przeżywa problemy, dynamicznie rozwijająca się Polska chce przejąć od niej koronę przemysłowego centrum Europy – pisze brytyjski dziennik "Daily Telegraph".

Finlandia nie wyklucza udziału "podmiotu państwowego" w uszkodzenie gazociągu

12.10.2023 13:24
Finlandia nie może wykluczyć tego, że "podmiot państwowy" może być zamieszany w uszkodzenie gazociągu w Zatoce Fińskiej. Rurociąg "Balticconnector" łączący ten kraj z Estonią został uszkodzony w niedzielę.