Redakcja Polska

Zamieszanie wokół kursu złotego. Ministerstwo Finansów żąda wyjaśnień od Google

02.01.2024 16:28
Ministerstwo Finansów zwróciło się do Google Polska o wyjaśnienie przyczyn wczorajszej nieprawdziwej publikacji dotyczącej kursu złotego.
Audio
  • Ministerstwo Finansów żąda wyjaśnień od Google ws. publikacji dotyczącej kursu złotego [posłuchaj]
Ministerstwo Finansów żąda wyjaśnień od Google ws. publikacji dotyczącej kursu złotego
Ministerstwo Finansów żąda wyjaśnień od Google ws. publikacji dotyczącej kursu złotegoJHVEPhoto / Shutterstock.com

W komunikacie przekazano, że Ministerstwo chce się też dowiedzieć o tym, jakie działania podejmie firma Google, by uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Wczoraj, w publikowaych przez Google notowaniach walut, kurs złotego przekroczył 5 zł za jedno euro. Oznaczałoby to wzrost notowań o ponad 20 procent. W reakcji na to minister finansów Andrzej Domański napisał na platformie X, że kurs złotego widoczny w źródłach Google'a to "błąd źródła danych'. Dodał, że "za chwilę otworzą się rynki w Azji i sytuacja wróci do normy". Na potwierdzenie tych słów pokazał kurs z Bloomberga - 4 złote 34 grosze za euro. 

Dziś kurs złotego w Google Finanse wynosi 4 złote i 35 groszy. Identyczną wartość podaje Bloomberg. Kursy walut pokazywane przez Google nie zawsze podają precyzyjne i prawidłowe dane. Firma nie bierze odpowiedzialności za prawidłowość kursów, o czym informuje na swojej stronie internetowej. "Dane są dostarczane przez giełdy finansowe oraz innych dostawców i treści mogą być opóźnione w stopniu wskazanym przez te giełdy lub innych dostawców danych. Google nie weryfikuje danych i wyłącza swoją odpowiedzialność w tym zakresie" - czytamy.

Błędne dane kursu złotego wywołały komentarze w mediach społecznościowych. Prezes Instytutu Finansów Publicznych dr Sławomir Dudek podkreślił na platformie X, że "trzeba wyjaśnić dlaczego strona Google podaje niewłaściwy kurs" i "z jakiego źródła bierze kursy". Ekonomista dodal, że ta sytuacja "zdenerwowała wielu ludzi".

IAR/ks

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

28.12.2023 16:11
Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Z Warszawy do Rygi w pięć godzin? Rail Baltica ma połączyć Polskę z krajami bałtyckimi

29.12.2023 17:40
Wraz z otwarciem linii kolejowej Rail Baltica pociągiem z Warszawy do Rygi dojedziemy w pięć godzin - poinformował Marius Narmontas, przedstawiciel spółki RB Rail, która odpowiada za realizację projektu. Dodał, że inwestycja ma wymiar praktyczny i symboliczny oraz wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo krajów bałtyckich.

Ukraińska gospodarka. Zeszły rok z niewielkim wzrostem i niepewne prognozy na 2024

01.01.2024 14:08
W zeszłym roku, ukraińska gospodarka, mimo rosyjskiej agresji, zdołała nieco wzrosnąć. Jednak bez zachodniej pomocy finansowej w 2024 Ukraińcy sobie nie poradzą

Prezydent Czech: trzeba podjąć kroki zmierzające do przyjęcia euro

02.01.2024 09:30
Prezydent Czech Petr Pavel stwierdził w orędziu noworocznym, że pora zacząć podejmować konkretne kroki, które doprowadzą do przyjęcia euro.