Redakcja Polska

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski. Raport: biznes chce lokować nad Wisłą

09.04.2024 10:45
Polska znalazła się na 23. miejscu rankingu najbardziej atrakcyjnych państw dla inwestorów na świecie - wynika z rankingu FDI Confidence Index, przygotowanego przez ekspertów Kearney. Wśród rynków wschodzących Polska zajmuje 7. miejsce.
Polska przyciąga zagranicznych inwestorów
Polska przyciąga zagranicznych inwestorówFoto: Shutterstock/Freedomz

"Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski. Nasz kraj znalazł się w globalnym zestawieniu 25 rynków, które w ciągu najbliższych trzech lat będą przyciągały najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI)" - poinformowała we wtorek firma Kearney. Dodano, że o naszym awansie zdecydował przede wszystkim potencjał technologiczny oraz innowacyjny.


Źródło: Twitter Źródło: Twitter

Publikowany od 1998 roku ranking FDI Confidence Index powstaje w oparciu o wyniki badania, które eksperci Kearney przeprowadzają wśród kadry zarządzającej największych na świecie korporacji. Zebrane w ten sposób dane pokazują, które rynki są oceniane przez inwestorów jako najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia przyszłego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych.

Lider niezmienny od lat

Autorzy raportu wskazali, że pierwsze miejsce w rankingu tym niezmiennie od lat zajmują Stany Zjednoczone, na kolejnym utrzymała się Kanada.

Dodano, że na tegorocznej globalnej liście 25 rynków było 8 rynków rozwijających się - o dwa więcej niż przed rokiem. Najwyżej notowane w tej grupie pozostają Chiny, które awansowały z miejsca siódmego na trzecie. Swój wynik o jedną pozycję poprawiła Wielka Brytania, zajmująca miejsce czwarte, z kolei Niemcy spadły na miejsce piąte. Po raz pierwszy od 2015 roku w światowej czołówce znalazła się Polska.

Polska uplasowała się na 23 pozycji indeksu ogólnoświatowego oraz na 7 miejscu w indeksie rynków wschodzących.

- Polska jest szóstą co do wielkości gospodarką w Unii Europejskiej, a perspektywy dotyczące wzrostu jej PKB pozostają optymistyczne. Na naszą wysoką pozycję w rankingu wpływa także stabilny poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych, które w roku 2022 były warte 29,5 mld dolarów. W najbliższych latach liczba ta może jeszcze wzrosnąć m.in. dzięki takim inwestycjom, jak warta 4,6 mld euro fabryka Intela - powiedział partner zarządzający Kearney w Polsce, Krystian Kamyk, cytowany we wtorkowym komunikacie.

Nowoczesne technologie, branża motoryzacyjna, lotnicza

Jak dodał, zaawansowane technologie, ale też branża motoryzacyjna, lotnicza czy IT od lat pozostają kluczowymi sektorami, na których koncentrują się bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. - Duże możliwości naszego kraju związane z rozwojem technologii, innowacyjnością oraz dostęp do wykwalifikowanej kadry pracowniczej są jednocześnie polskimi atutami, które inwestorzy ocenili najwyżej - zauważył Kamyk.

Według autorów raportu dla inwestorów najważniejszym czynnikiem w przypadku Polski jest potencjał technologiczny i innowacyjny - odpowiedziało tak 17 proc. ankietowanych. Pozytywna w oczach inwestorów jest także efektywność procesów prawnych i regulacyjnych (15 proc.), łatwość przenoszenia kapitału (14 proc.), przejrzystość regulacji rządowych (13 proc.), silna pozycja inwestorów oraz mocne prawa własnościowe (12 proc.).

Badanie Kearney zrealizowano w styczniu 2024 roku. Odpowiedzi do ankiet udzielili przedstawiciele najwyższego szczebla działających globalnie firm, których roczne przychody osiągają poziom minimum 500 mln dolarów. Badane przedsiębiorstwa pochodziły z 30 krajów reprezentując szeroki przekrój branż i sektorów. 46 proc. respondentów stanowili przedstawiciele firm z sektora usług, 45 proc. z sektora przemysłu, a 9 proc. z firm branży IT. Analizowane w badaniu rynki odpowiadały w 2022 roku za 95 proc. światowego przepływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych wg danych Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD).


PAP/dad

W NASK powstał Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni

05.04.2024 13:29
W NASK powstał Pion Ochrony Informacyjnej Cyberprzestrzeni, którego celem będzie walka z dezinformacją. Zespół będzie m.in. badał kampanie dezinformacyjne, analizował wpływy rosyjskich siatek na polską przestrzeń informacyjną i weryfikował treści audiowizualne udostępniane w mediach społecznościowych.

Ilu mieszkańców będzie liczyła Polska w 2060 roku? GUS podał prognozy i nie napawają one optymizmem

08.04.2024 15:31
Liczba ludności w Polsce w 2060 r. wyniesie 30,9 mln - podał GUS w opracowaniu Rozwój regionalny Polski - raport analityczny 2023.

Sztuczna inteligencja - wyzwanie, ale też szansa dla Polski

08.04.2024 17:20
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, powołany przez Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, pracuje nad rekomendacjami dla polskiego rządu