Redakcja Polska

Westinghouse wybrało siedem polskich firm - partnerów w budowie elektrowni jądrowej

09.04.2024 15:26
Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
Technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy firma Westinghouse
Technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej dostarczy firma WestinghouseTwitter/Westinghouse

Wskazane przez Westinghouse firmy to: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.

Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego - poinformował amerykański koncern. Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.

Polski program jądrowy

Cały polski program jądrowy ma charakter transformacyjny i ma znaczący wpływ na całą gospodarkę - powiedział Patrick Fragman. Tworzymy nie tylko narzędzie do produkcji energii elektrycznej i ciepła, ale całą gałąź przemysłu z zapleczem naukowo-technicznym - dodał.

Jak wyjaśnił Fragman, Westinghouse wraz z firmą Bechtel pracowało przez ostatnie dwa lata nad tworzeniem łańcuchów dostaw w Polsce oraz wyborem i kwalifikacjami firm, które będą w nich uczestniczyć. "Wyselekcjonowaliśmy siedem polskich firm, które mogłyby od razu przystąpić do prac nad poszczególnymi modułami" - zaznaczył.

Polscy uczestnicy projektu

Polimex Mostostal Siedlce to przede wszystkim producent konstrukcji stalowych. Baltic Operator produkuje konstrukcje stalowe i urządzenia przeładunkowe, stosowane m.in. w portach czy elektrowniach. Mostostal Kielce specjalizuje się w budownictwie infrastrukturalnym, a Mostostal Kraków zajmuje się produkcją i montażem konstrukcji stalowych. ZKS Ferrum to producent konstrukcji spawanych, w tym cystern, zbiorników, kotłów. Famak produkuje urządzenia przeładunkowe, a Energomontaż-Północ Gdynia wytwarza specjalizowane konstrukcje stalowe, także dla sektora nuklearnego. Firma dostarczała takie elementy np. do bloku jądrowego Olkiluoto 3 w Finlandii.

Obecna wersja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) z 2020 r. zakłada budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy 6-9 GW. Budowa pierwszej - na Pomorzu - miałaby się zacząć w 2026 r., pierwszy blok miałby ruszyć w 2033 r., a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Poprzedni rząd wskazał jako partnera do tej budowy konsorcjum Westinghouse-Bechtel. Zatwierdzenie wyboru lokalizacji pod drugą elektrownię miałoby nastąpić w 2028 r., a budowa miałaby się rozpocząć w 2032 r. Ministerstwo klimatu zapowiada zaktualizowanie PPEJ w 2024 r. 

PAP/dad

Ilu mieszkańców będzie liczyła Polska w 2060 roku? GUS podał prognozy i nie napawają one optymizmem

08.04.2024 15:31
Liczba ludności w Polsce w 2060 r. wyniesie 30,9 mln - podał GUS w opracowaniu Rozwój regionalny Polski - raport analityczny 2023.

Sztuczna inteligencja - wyzwanie, ale też szansa dla Polski

08.04.2024 17:20
Zespół doradczy PL/AI Sztuczna inteligencja dla Polski, powołany przez Ministra Cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, pracuje nad rekomendacjami dla polskiego rządu

Rośnie atrakcyjność inwestycyjna Polski. Raport: biznes chce lokować nad Wisłą

09.04.2024 10:45
Polska znalazła się na 23. miejscu rankingu najbardziej atrakcyjnych państw dla inwestorów na świecie - wynika z rankingu FDI Confidence Index, przygotowanego przez ekspertów Kearney. Wśród rynków wschodzących Polska zajmuje 7. miejsce.